Ziołowe tabletki na uspokojenie – warto?
Czasy, w jakich przyszło nam żyć, są bardzo nerwowe. Rzeczywistość wymusza na nas dynamiczność, wielozadaniowość, mierzenie się z masą obowiązków, zaspokajania często wykluczających się potrzeb. Ogromna presja i wyścig szczurów dopełniają obrazu sytuacji. W konsekwencji tego chorujemy, a fundamentem wielu ustrojowych problemów jest właśnie stres. Nic dziwnego, że specjaliści na całym świecie zalecają, by nauczyć się skutecznych metod relaksacji. Doraźnie pomocne mogą być także metody stosowane w razie konieczności – ziołowe tabletki na uspokojenie, zwłaszcza w okresach wzmożonego napięcia. Jakie produkty wybrać, a których się wystrzegać? Przeczytaj!

ziołowe tabletki na uspokojenie

Ziołowe tabletki na uspokojenie – kiedy mogą pomóc?

Współczesny tryb życia często powoduje problemy:

 • pobudzenie,
 • nadaktywność,
 • problemy z zasypianiem,
 • wewnętrzne napięcie,
 • podenerwowanie,
 • kłopoty ze zrelaksowaniem się i wyciszeniem.

Ziołowe tabletki na uspokojenie – najpopularniejsze składniki aktywne

Ziołowe tabletki na uspokojenie bazują zazwyczaj na znanych, dobrze przebadanych substancjach:

 • kozłek lekarski – bardzo popularne zioło stosowane w wielu tabletkach na uspokojenie. Swoją skuteczność opiera na walerianach i olejkach eterycznych. Substancje te skuteczne wyciszają i uspokajają. Zmniejszają reakcje emocjonalne i motoryczne, robią to w bezpieczny i skuteczny sposób. Kozłek lekarski polecany jest dla osób w okresach napięcia nerwowego, wrażliwych i znajdujących się w nowych sytuacjach życiowych.
 • chmiel zwyczajny – swoją skuteczność opiera na olejkach eterycznych i kwasach goryczowych, które wykazują działanie uspokajająco, relaksująco i przeciwdrgawkowo,
 • męczennica cielista – zawiera alkaloidy i flawonoidy, które wykazują właściwości przeciwlękowe, uspokajające i wyciszające, może być stosowana u dzieci i dorosłych – zwłaszcza w przypadku napadów lęku, histerii, objawach nerwicy (także żołądka)
 • melisa lekarska – swoje właściwości uspokajające zawdzięcza głównie liściom i znajdującym się w nich olejkach eterycznych. Melisa działa uspokajająco i relaksująco. Polecana jest w okresach wzmożonego napięcia, przy nerwicach, w problemach funkcjonowania układu trawiennego a także przy migrenach.
 • lawenda wąskolistna – uspokajająco działają kwiaty lawendy, które zawierają olejki eteryczne. Właściwości relaksacyjne lawendy są szeroko wykorzystywane w kosmetykach,

Ziołowe tabletki na uspokojenie – po jakie warto sięgnąć?

Ziołowym tabletkom na uspokojenie zarzuca się, że są nieskuteczne. Panuje bowiem pogląd, że tylko syntetyczne składniki mogą rzeczywiście pomóc, gdy jesteśmy spięci i zestresowani. Czy jest to prawda?

Okazuje się, że na rynku jest sporo produktów o różnej skuteczności, działanie jednych jest niewielkie, innych mocne i tak daleko idące, że zażywanie ziołowych leków nie jest wskazane dłużej niż przez kilka tygodni.

Po jakie ziołowe tabletki na uspokojenie sięgnąć?

 • na początku najlepiej jednoskładnikowe, naturalne, bez zbędnych dodatkowych substancji, na przykład melisę powlekaną,
 • można również wybrać tabletki o prostym składzie z kilkoma substancjami dodatkowymi, na przykład Relana forte zawierająca korzeń kozła lekarskiego,
 • jeśli zależy nam na maksymalnym, silnym działaniu substancji aktywnej, dobrym wyborem jest Valdix tabletki zawierające aż 400 mg waleriany – syntetyczny odpowiednik Validol.

O czym warto pamiętać, gdy przyjmujemy ziołowe tabletki na uspokojenie?

Niewiele osób wie, że po zażyciu tabletki na uspokojenie, nawet tej naturalnej, o bezpiecznym składzie lepiej nie prowadzić auta. Zaleca się odczekanie 2h. Pastylki mogą bowiem znacznie obniżać zdolności niezbędne do poruszania się po drodze, zwłaszcza refleks. Warto o tym pamiętać.

Kategorie: Domowa apteczka

Tagi: ,,