Zapalenie układu moczowego – poznaj objawy
Zapalenie układu moczowego to częsta przypadłość. Z powodu budowy anatomicznej dużo częściej diagnozowana u kobiet niż u mężczyzn. Jak ją rozpoznać i jak skutecznie leczyć?

Jak rozpoznać zapalenie układu moczowego?

Zapalenie układu moczowego występuje wtedy, kiedy stwierdza się obecność drobnoustrojów (najczęściej bakterii) w drogach moczowych. W 90% przypadków dochodzi do namnażania bakterii E.coli, które w naturalny sposób bytują w okolicy odbytu, jednak mogą się przedostać do pęcherza i tam powodować stan zapalny.

U zdrowej osoby drogi moczowe powyżej zwieracza są jałowe. Gdy dochodzi do zakażenia układu moczowego (ZUM), stan zapalny może rozwijać się zarówno w dolnych drogach moczowych, jak i w górnych, gdzie wystąpienie stanów zapalnych jest dużo groźniejsze, bo wiąże się z odmiedniczkowym zapaleniem nerek.

zapalenie układu moczowego

Zapalenie układu moczowego: objawy

W nielicznych przypadkach zapalenie układu moczowego rozwija się bezobjawowo. Dużo częściej choroba daje wyraźne symptomy:

 • częstomocz,
 • ból lub dyskomfort w trakcie oddawania moczu,
 • stałe poczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
 • potrzeba oddawania moczu w nocy,
 • zmieniony zapach moczu,
 • krwiste zabarwienie moczu,
 • trudność z powstrzymaniem się z pójściem do toalety,
 • bóle podbrzusza.

Gdy zapalenie układu moczowego rozwija się od dłuższego czasu i nie jest skutecznie leczone, może dojść do poważnych powikłań. Szybkiej interwencji lekarza wymagają: gorączka, dreszcze, nudności, wymioty, silne bóle.

Dlaczego dochodzi do zakażenia układu moczowego?

Zakażenie układu moczowego jest częste u kobiet. Ma to logiczne uzasadnienie: krótka cewka moczowa i bliskość wilgotnej pochwy. Do stanów zapalnych predysponują częste kontakty seksualne, zwłaszcza z nowym partnerem (to dlatego zapalenie układu moczowego nazywane jest również zapaleniem miodowego miesiąca). Szacuje się, że aktywność seksualna może być przyczyną aż 90% zakażeń.

Jak zapobiegać zakażeniom układu moczowego?

Zapalenia lubią nawracać, dlatego tak istotne jest, by wprowadzić zasady, które pozwalają ich unikać. Przede wszystkim:

 • należy pić około 1,5 litra wody każdego dnia,
 • nie zwlekać z oddawaniem moczu,
 • oddawać mocz po stosunku seksualnym,
 • dbać o codzienną higienę intymną,
 • podcierać się od przodu do tyłu.

Jak leczyć?

Większość kobiet potrafi trafnie rozpoznać zapalenie układu moczowego. O ile nie towarzyszą mu poważniejsze objawy (gorączka, dreszcze, wymioty, itd.), można dolegliwość leczyć w domu.

Najczęściej przez około 7-8 dni stosuje się nitrofurantoinę potocznie zwaną furaginą. To dobry i skuteczny środek, ważne jednak, by stosować go przez minimum tydzień, nawet jeśli objawy zniknęły. Zbyt wczesne odstawienie leku może skutkować szybkim nawrotem choroby.

Poza tym bardzo ważne jest, by przy pierwszych objawach zmienić ręczniki, pościel, bieliznę i wyprać je w temperaturze powyżej 60 stopni, bo dopiero w takiej giną bakterie. Warto poprosić o pomoc partnera, by nie doprowadzić do ponownych zakażeń. Mężczyzna powinien dbać o higienę, myć się przed stosunkiem seksualnym, oczyszczać narządy intymne po jego zakończeniu.

W sezonie zimowym zwracamy uwagę na komfort cieplny. Do zakażenia może dojść na skutek osłabienia układu moczowego podczas jego wyziębienia. Dlatego dbamy o to, by ubierać się ciepło i nie siadać na zimne powierzchnie.

W leczeniu sprawdza się żurawina, napar z rumianku (do picia) oraz kąpiele z suszem rumiankowym, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Kategorie: Sprawdź objawy