Zapalenie oskrzeli objawy i leczenie

Oceń post

Zapalenie oskrzeli może pojawić się niezależnie od pory roku, najczęściej jednak atakuje jesienią i zimą, kiedy szczególnie łatwo o przeziębienie. Od infekcji wirusowej blisko bowiem do zapalenia oskrzeli, którego trudno nie zauważyć.

Choroba daje się mocno we znaki. Typowe objawy zapalenia oskrzeli to ataki kaszlu i duszności. Wszystko z powodu zwężenia drobnych naczyń tworzących oskrzela, ważnego narządu układu oddechowego. Czy zapalenie oskrzeli objawy ma również inne? Takie, które wskazują właśnie na tę chorobę?

Zapalenie oskrzeli objawy i przyczyny

Do zapalenia oskrzeli najczęściej dochodzi u dzieci, u których nawet niewinny katar może szybko przekształcić się w coś poważniejszego.

Zapalenie oskrzeli występuje również szybko u osób z obniżoną odpornością, chorujących przewlekle. Jest także konsekwencją niewyleżanego przeziębienia i przechodzonej grypy.

Zapalenie oskrzeli objawy i leczenie

Zapalenie oskrzeli objawy typowe

Typowe objawy zapalenia oskrzeli to:

  • napady duszności,
  • suchy, napadowy, męczący kaszel, który przechodzi w kaszel mokry z trudną do odkrztuszenia wydzieliną,
  • może pojawić się gorączka.

Doświadczony lekarz jest w stanie stwierdzić zapalenie oskrzeli podczas badania osłuchowego, kiedy słyszane jest charakterystyczne furczenie.  Zazwyczaj przepisywane są syropy ułatwiające rozrzedzanie wydzieliny i usuwanie jej w trakcie wykrztuszania, czasami wskazane są leki przeciwwirusowe.

Antybiotyki na zapalenie oskrzeli nie są zawsze wskazane, tymczasem wielu lekarzy przepisuje je z góry, bez wskazań. Powinno się je podawać, gdy doszło do infekcji bakteryjnej, czyli nadkażenia występującego z powodu stanu zapalnego.

Przeczytaj również

Jak wspomóc leczenie zapalenia oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli może być leczone domowymi, naturalnymi metodami, które u wielu osób wykazują wysoką skuteczność, najlepiej stosować je w połączeniu z zaleceniami lekarza.

  • stosuj inhalacje solą fizjologiczną, w ten sposób usuwasz wydzielinę z oskrzeli przy użyciu pary wodnej,
  • stosuj inhalacje tradycyjne nad miską z wodą z kilkoma kroplami olejków eukaliptusa czy olejkiem sosnowym,
  • pij sporo wody – co najmniej osiem szklanek dziennie,
  • pij herbatę, która jest bogata w saponiny, pozwala rozluźnić flegmę i usunąć ją,
  • jedz pikantne potrawy, zwłaszcza zawierające paprykę Cayenne, które pomagają w usuwaniu śluzu,
  • unikaj potraw mlecznych – są one bogate w laktoalbuminę, która stymuluje powstawanie śluzu w górnych i dolnych drogach oddechowych.

Dorota Kowal

Cześć! Nazywam się Dorota i witaj w moim świecie, w którym piękno spotyka naukę. Od zawsze byłam zafascynowana tym, jak różnorodne składniki i formuły oddziałują na naszą skórę i ciało, nadając im blask i zdrowy wygląd. Moja pasja do kosmetyków rozpoczęła się już w młodym wieku, kiedy pierwszy raz zanurzyłam palce w kremie mojej mamy. Z czasem ta fascynacja przekształciła się w prawdziwe zamiłowanie do nauki o składnikach i ich działaniu. Lubię eksperymentować z nowymi produktami, a jeszcze bardziej cenię sobie zdobywanie wiedzy o tym, co naprawdę działa, a co to tylko chwilowa moda.

Dodaj komentarz