Woda utleniona do picia – niebezpieczne zalecenie a może warte uwagi?
Woda utleniona do picia rekomendowana jest na wielu stronach. Ten prosty sposób ma pomagać oczyścić organizm i wspomóc funkcjonowanie układu odporności. Czy rzeczywiście działa? A może jest nieskuteczny i niebezpieczny?

Woda utleniona, czyli co?

Woda utleniona to nadtlenek wodoru (H202), używany do odkażania ran. Przez zwolenników naturoterapii woda utleniona ma być również świetnym sposobem na pokonanie największego wroga naszych czasów – raka. Korzystny wpływ nadtlenku wodoru, uznanie go za panaceum na wiele dolegliwości zawdzięczamy dr Kochowi, którego doniesienia zostały jednak szybko zakwestionowane przez amerykańską instytucję Food&Drug Administration.

woda utleniona do picia

Idea, by leczyć jednak nowotwory, zakażenia, infekcje wodą utlenioną nie minęła. Przeciwnie nadal się rozwija. Opiera się ona głównie na przekonaniu, że woda utleniona pozwala wprowadzić tlen, czyli dotlenić komórki. Brak tlenu sprawia, że rozwijają się nowotwory, a także bakterie beztlenowe i pasożyty i wirusy.

Woda utleniona do picia i do kąpieli

Istnieją różne źródła na ten temat. Jedne zachwalają stosowanie wody utlenionej do picia, inne surowo tego zabraniają, strasząc poparzeniami przełyku, żołądka, czy nawet uduszeniem. Podobne kontrowersji przynosi kąpiel w wodzie z dodatkiem H202, przeciwnicy twierdzą, że w ten sposób można nabawić się poparzeń, a zwolennicy, że to dobry sposób na dostarczenie do tkanek tlenu, który wchłonie się przez pory skóry.

Woda utleniona do picia? Stosować?

Woda utleniona do picia czy w formie dodanej do kąpieli to metoda tak zwana alternatywna, mocno kontrowersyjna. Mająca swoich wiernych zwolenników i przeciwników. Trudno jednoznacznie ocenić jej wartość, ponieważ źródła na jej temat są bardzo różne, często po prostu wykluczające się. Decyzję o tym, czy warto stosować tę metodę, należy podjąć starannie, po przeanalizowaniu wszelkich plusów i ewentualnych minusów. Każdy bowiem powinien spojrzeć na swoją sytuację indywidualnie.

Na pewno warto pamiętać, że woda utleniona do picia powinna być wykorzystana w formie 35%. Do użytku wewnętrznego nie nadaje się woda utleniona 3%. Oczywiście wody utlenionej nie stosujemy w czystej postaci, łączymy ją z wodą.

Kategorie: Fakty czy mity

Tagi: ,