Woda kokosowa i jej właściwości

Oceń post

Czy woda kokosowa jest dla nas dobra?

Wydaje mi się że jako społeczeństwo, stajemy się coraz bardziej świadomi jak prawidłowo się odżywiać i dbać o swoje ciało aby jak najdłużej cieszyć się pełnią zdrowia. Zaczynamy uprawiać coraz więcej sportów i więcej uwagi poświęcamy temu co konsumujemy. W mediach związanych ze zdrowiem coraz częściej pojawia się hasło „woda kokosowa”. Czym jest i czy rzeczywiście jest dobra dla naszego organizmu.

Czym jest woda kokosowa?

Woda kokosowa znajduje się wewnątrz młodego, jeszcze zielonego kokosa. Idealnie młode kokosy są zbierane między 5 a 7 miesiącem swojej wegetacji. W tym momencie kokosy zawierają najwięcej wody. Kiedy kokos dojrzewa płyn zostaje zastąpiony miąższem i mlekiem kokosowym. Woda kokosowa jest konsumowana w regionach tropikalnych od wieków, nie tylko wspaniale gasi pragnienie ale i dostarcza naszemu organizmowi składników mineralnych i elektrolitów tak ważnych w gorącym klimacie.

Właściwości zdrowotne wody kokosowej

Woda kokosowa zawiera bardzo mało kalorii, około 46 kalorii na szklankę, 10 mg naturalnego cukru, niewielką ilość białka i zero tłuszczu! Zawiera za to wiele cennych witamin i minerałów, które są idealne dla naszego zdrowia. Podstawowym składnikiem w wodzie kokosowej jest potas. Zawiera ona około 600 mg tego pierwiastka, co czyni go napojem o wysokiej zawartości elektrolitu. Woda kokosowa zawiera również małą ilość sodu, około 40 mg i do 10% dziennego zapotrzebowania na wapń i magnez. Elektrolity mają kluczowe znaczenie dla utrzymania objętości krwi, zdrowia serca, a także zapobiegania odwodnieniu. Utrzymanie poziomów elektrolitów może pomóc zmniejszyć zmęczenie i stres.

1. Woda kokosowa jako izotonik

W badaniu z 2002 r. porównano wodę, wodę kokosową i standardowe napoje sportowe w celu określenia, który napój najlepiej nawadnia. Osiem osób ćwiczyło w upale, a następnie podano im wodą, wodą kokosową lub napój izotoniczny. Naukowcy stwierdzili, że nie ma różnicy w poziomach sodu czy równowadze płynów pomiędzy trzema napojami, co oznacza, że wszystkie trzy napoje były równie nawadniające. Ale przy wodzie kokosowej było znacznie mniej mdłości lub uczucia pełności, co umożliwiło uczestnikom wypicie większej ilości napoju. Ogólnie rzecz biorąc, woda kokosowa może być alternatywą dla napojów sportowych, o ile nie są bardzo intensywne. Niektórzy sportowcy z długodystansową wytrzymałością mogą potrzebować bardziej wyspecjalizowanych produktów.

2. Woda kokosowa obniża ciśnienie krwi

W badaniu z 2005 r. stwierdzono, że w przypadku osób otrzymujących wodę kokosową przez dwa tygodnie, skurczowe ciśnienie tętnicze było o 71% mniejsze, a rozkurczowe ciśnienie krwi było o 29% mniejsze niż u osób, które piły czystą wodę.Wysoka zawartość potasu w wodzie kokosowej doprowadziła naukowców do zbadania potencjalnych korzyści dla zmniejszenia ryzyka choroby układu krążenia. Potas przeciwdziała działaniu sodu w organizmie, pomagając zmniejszyć ciśnienie krwi.

3. Woda kokosowa obniża poziomu cholesterolu i trójglicerydów

W badaniu z 2006 r. woda kokosowa wykazała obiecujące skutki w zatrzymywaniu ataków serca. Dr Bruce Fife, dyrektor „Coconut Research Center” potwierdza, że woda kokosowa wykazuje obiecujące skutki w zmniejszaniu ryzyka ataku serca i udaru mózgu. Ponadto obniża ciśnieniem krwi oraz wspomaga poprawę krążenia krwi.

4. Oczyszczanie / Detox

Nasze ciało ma naturalną zdolność do samooczyszczania i detoksykacji, jeśli dostarczymy mu odpowiednich składników odżywczych i płynów. Niewystarczające nawodnienie prowadzi do gromadzenia się toksyn w organizmie, ponieważ wątroba, nerki, organy detoksykujące, nie mogą prawidłowo funkcjonować bez odpowiedniej ilości wody. Odwodnienie spowodowane utratą wody lub elektrolitu prowadzi do zmęczenia, drażliwości i skrajnego pragnienia. Choć woda jest wspaniała, podczas bardzo upalnej pogody lub intensywnych ćwiczeń może być niewystarczająca. Woda kokosowa zawiera podobny profil elektrolitów co nasza krwi, czyniąc ją idealnym napojem.

Więcej o diecie detox dowiesz się na https://totalcbd.pl/dieta-detox-w-swietle-nauki-fakty-i-mity/

5. Woda kokosowa zmniejsza stres i napięcie mięśni

Niektóre elektrolity znajdujące się w wodzie kokosowej, zwłaszcza wapń i magnez, mogą pomóc przy napięciu mięśniowym. Wielu z nas brakuje tych krytycznych składników mineralnych w naszej diecie, dzięki czemu zarządzanie stresem staje się jeszcze trudniejsze. Poza utrzymaniem mocnych zębów i kości, wapń pomaga rozluźnić mięśnie. Odpowiednie spożycie wapnia może pomóc utrzymać wszystkie nasze mięśnie zrelaksowane, w tym mięśnie serca, obniżając ryzyko ataku serca. Magnez nazywa się minerałem „relaksującym”. Jego podstawową funkcją jest oddziaływanie na układ nerwowy. Pomaga również w tworzeniu serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za uczucie dobrego hormonu.

Woda kokosowa a mleko kokosowe

Wielu ludzi myli wodę kokosową z mlekiem kokosowym, które zawiera tłuszcz i mniej składników odżywczych. Mleko kokosowe uzyskuje się z miąższu kokosowego, które jest gęstsze i znacznie słodsze. Jest również bogate w odżywcze i zdrowe tłuszcze nasycone, ale także bardzo kaloryczne. Kubek mleka kokosowego wynosi około 552 kalorii w porównaniu do wody kokosowej, która wynosi tylko około 46 kalorii! 

Mleko kokosowe ma wiele zalet zdrowotnych, ponieważ jest bogatym źródłem potasu, manganu, magnezu, wapnia i selenu. Należy pamiętać, że średnio-łańcuchowe kwasy tłuszczy nasyconych występujące w oleju i mleku kokosowym są bardzo dobre dla naszego organizmu! Mogą być one wykorzystywane przez mózg bez przechodzenia przez układ trawienny, dzięki czemu są łatwo przyswajalne. Ze względu na swój wspaniały smak i strukturę jest to świetny substytut mleka krowiego. Jest wspaniałe zarówno do pieczenia jak i gotowania.

Którą wodę kokosową wybrać?

W naszym klimacie znalezienie świeżego zielonego kokosa może równać się z cudem. Naszą najlepszą opcją jest znalezienie wody kokosowej tłoczonej na zimno pod ciśnieniem. Taka woda nie była poddawano obróbce cieplnej i nie utraciła nic ze swoich witamin i minerałów. Następna to woda kokosowa pasteryzowana (poddana obróbce cieplnej) zawiera niemal ten sam skład co woda tłoczona ciśnieniowo. Należy unikać wody kokosowej z koncentratów lub dodatkiem cukrów czy dodatków smakowych.

Woda kokosowa to wspaniała alternatywa dla słodzonych napojów. Jest smaczna, zdrowa i w 100% naturalna. W upalne dni nie tylko nas orzeźwi, ale i zadba o właściwy poziom elektrolitów.

Dorota Kowal

Cześć! Nazywam się Dorota i witaj w moim świecie, w którym piękno spotyka naukę. Od zawsze byłam zafascynowana tym, jak różnorodne składniki i formuły oddziałują na naszą skórę i ciało, nadając im blask i zdrowy wygląd. Moja pasja do kosmetyków rozpoczęła się już w młodym wieku, kiedy pierwszy raz zanurzyłam palce w kremie mojej mamy. Z czasem ta fascynacja przekształciła się w prawdziwe zamiłowanie do nauki o składnikach i ich działaniu. Lubię eksperymentować z nowymi produktami, a jeszcze bardziej cenię sobie zdobywanie wiedzy o tym, co naprawdę działa, a co to tylko chwilowa moda.

Dodaj komentarz