Tego lepiej nie jedz przed snem

Oceń post

Źle sypiasz, nie możesz schudnąć, a może rano zmagasz się ze zgagą i bólem żołądka? Prawdopodobnie wybierasz na kolację potrawy, których nie powinno się jeść przed snem. Sprawdź, czego lepiej unikać na talerzu wieczorową porą.

Obfita kolacja tuż przed snem nie służy zachowaniu zdrowia ani szczupłej sylwetki. Jeśli koniecznie musisz zjeść coś później niż 3 godziny przed snem, staraj się wybierać potrawy lekkostrawne, które nie obciążą Twojego metabolizmu. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę produktów, których lepiej unikać późnym wieczorem.

Czerwone mięso

Czerwone mięso jako doskonałe źródło białka i żelaza jest świetnym rozwiązaniem na obiad. Nie sprawdzi się jednak wieczorem, ponieważ jest wyjątkowo ciężkostrawne. Gdy śpisz, Twój metabolizm zwalnia i może mieć problem z dokładnym strawieniem steku czy smażonego karczku. Na dodatek może przysporzyć Ci trudności z zaśnięciem, powodując bóle żołądka i uczucie ciężkości.

Alkohol

Zbyt duża dawka alkoholu tuż przed snem może narazić Cię na kłopoty z zaśnięciem i spokojnym przespaniem całej nocy. Pomijając aspekty związane z możliwością zatrucia i wystąpienia nudności, warto wiedzieć że alkohol rozluźnia zawory łączące żołądek z przełykiem. To sprawia, że w pozycji leżącej pożywienie może się cofać, na skutek czego rano odczujesz uporczywe pieczenie w gardle i zgagę.

Słodycze

Proste węglowodany nie są najlepszym pomysłem na kolację. Mówiąc o słodyczach mamy na myśli przede wszystkim czekoladę i wszystkie produkty na jej bazie (cukierki, ciasta, lody itd.). W jej skład wchodzą m.in. kofeina oraz teobromina – oba składniki odpowiedzialne są za utrudnianie zaśnięcia i wyciszenia organizmu. Dodatkowo słodkości zjedzone przed snem nie zdążą w pełni się strawić, dlatego odkładają się w postaci zbędnego tłuszczyku.

Przetwory mleczne

Kaloryczne sery i śmietana to jedne z największych grzechów podczas późnej kolacji. Unikać należy twardych serów takich jak parmezan, ale także miękkich rodzajów (ser feta, mozarella). Z kolei tłusta śmietana zjedzona tuż przed snem może wywołać dolegliwości żołądkowe, a nawet biegunkę.

Orzechy

Wszystkie tłuste potrawy i przekąski (bez względu na to, czy mamy do czynienia z tłuszczem przetworzonym czy nie) są niewskazane wieczorową porą. Orzechy włoskie, ziemne i nerkowce to bogate źródło tłuszczów nienasyconych, które mocno utrudniają trawienie pokarmów. Jeśli koniecznie chcesz coś przegryźć, wybierz pistacje lub migdały.

Cytryna, pomarańcze, mandarynki

Badania dowodzą, że jedzenie cytrusów przed snem nie sprzyja zapadaniu w głęboką fazę snu, a dodatkowo może skutkować silną zgagą następnego dnia. Unikaj mandarynek, soku pomarańczowego i lemoniady. By zaspokoić wieczorną ochotę na owoce, wybierz np. banana – dzięki dużej zawartości potasu pomoże Ci zasnąć.

Dorota Kowal

Cześć! Nazywam się Dorota i witaj w moim świecie, w którym piękno spotyka naukę. Od zawsze byłam zafascynowana tym, jak różnorodne składniki i formuły oddziałują na naszą skórę i ciało, nadając im blask i zdrowy wygląd. Moja pasja do kosmetyków rozpoczęła się już w młodym wieku, kiedy pierwszy raz zanurzyłam palce w kremie mojej mamy. Z czasem ta fascynacja przekształciła się w prawdziwe zamiłowanie do nauki o składnikach i ich działaniu. Lubię eksperymentować z nowymi produktami, a jeszcze bardziej cenię sobie zdobywanie wiedzy o tym, co naprawdę działa, a co to tylko chwilowa moda.

Dodaj komentarz