Tabletki na gardło – jakie wybrać?

Oceń post

Przeciętna osoba gdy czuje drapanie, pieczenie, ma problemy z połykaniem, czy mówieniem, sięga po tabletki na gardło. Robi to w instynktowny sposób, chce uzyskać natychmiastową ulgę, która pozwoli zażegnać nieprzyjemne objawy.

Gdy bowiem boli gardło, trudno się skupić, pracować, a nawet odpoczywać. Niestety zmniejszenie dyskomfortu nie jest proste. Mimo że na rynku jest mnóstwo środków na ból gardła, wiele z nich nie jest godnych uwagi.

Jakie tabletki na gardło zatem warto wybrać? Co ma szansę zadziałać, a które pastylki na wstępie wykluczyć? Oto nasz ranking.

Jak działają tabletki na gardło?

Ból gardła w sezonie jesienno-zimowym to jeden z pierwszych objawów choroby. Choć może być odczuwany „powierzchownie”, to tak naprawdę obejmuje „głębsze tkanki”.

Proste, mało skuteczne tabletki na gardło działają jedynie powierzchownie, kojąc przykry objaw, nie lecząc przy tym problemu. Dobre środki natomiast mają dużo szersze działanie:

  • zmniejszają ból gardła,
  • działają przeciwzapalnie,
  • odkażają,
  • niszczą bakterie i drożdże wywołujące dyskomfort,
  • wspomagają regenerację uszkodzonego nabłonka wyścielającego gardło,
  • zmniejszają przekrwienie śluzówki,
  • łagodzą kaszel,
  • zmniejszają chrypkę,
  • ułatwiają przełykanie.

Przeczytaj: gdy boli gardło, warto płukać je wodą z solą.

Czy tabletki na ból gardła są bezpieczne?

Większość tabletek na gardło dostępnych bez recepty jest względnie bezpiecznych. Wiele z nich może być podawanych nawet dzieciom. Każdorazowo należy jednak dokładnie czytać ulotkę dołączoną do preparatu. Producenci zaznaczają w niej, kto może stosować dany środek, często istnieją konkretne przeciwwskazania dla kobiet w ciąży i karmiących piersią mam.

Tabletki na ból gardła rzadko wywołują przykre skutki uboczne. Tylko niekiedy po ich ssaniu można doświadczyć uczucia „zmniejszenia wrażliwości” pewnych obszarów w ustach, często język może być przytępiony, jakby zdrętwiały. Zdarza się też, że tabletki na ból gardła barwią zęby.

Jakie tabletki na gardło warto wybrać?

Każdego dnia, zwłaszcza w sezonie infekcji, jesteśmy zmuszeni słuchać i oglądać dziesiątki reklam dotyczące środków na przeziębienie i grypę. Producenci prześcigają się w pomysłach na skuteczny lek. Nic dziwnego ewentualne zyski ze sprzedaży nakręcają ich starania.

W konsekwencji powstaje bardzo wiele produktów o bardzo zróżnicowanej jakości.

Najlepsze opinie w tej kategorii posiadają: Orofar Max zawierające dwie substancje czynne (chlorek cetylopirydyniowy i chlorowodorek lidokainy), trochę niżej oceniany jest Neo Angin, Septolete i Strepsil, lżejsze działanie wykazuje Tymianek i Podbiał (plus jednak za naturalny skład). Przez wielu farmaceutów polecany jest płyn do płukania gardła Glimbax, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne i kojące. Dobre opinie zmienia też Dentosept również w formie płynu. Ostatnim produktem mogą być tabletki dobrze znane tabletki Cholinex, które również świetnie się sprawdzą.

Dorota Kowal

Cześć! Nazywam się Dorota i witaj w moim świecie, w którym piękno spotyka naukę. Od zawsze byłam zafascynowana tym, jak różnorodne składniki i formuły oddziałują na naszą skórę i ciało, nadając im blask i zdrowy wygląd. Moja pasja do kosmetyków rozpoczęła się już w młodym wieku, kiedy pierwszy raz zanurzyłam palce w kremie mojej mamy. Z czasem ta fascynacja przekształciła się w prawdziwe zamiłowanie do nauki o składnikach i ich działaniu. Lubię eksperymentować z nowymi produktami, a jeszcze bardziej cenię sobie zdobywanie wiedzy o tym, co naprawdę działa, a co to tylko chwilowa moda.

Dodaj komentarz