Styl życia a zdrowie – czy wiesz, co ma wpływ na zdrowie?




Nikt nie rodzi się z pustą kartą. Jeśli chodzi o zdrowie, przychodzimy na świat z pewnymi predyspozycjami – do chorób, nieprawidłowości, jesteśmy bardziej lub mniej odporni oraz podatni na zagrożenia. Historia rodziny, genetyka wpływają na nasze ciała i umysły. To jedno. Jest jeszcze drugi biegun, którego wpływ często ignorujemy. To nasz styl życia, który decyduje o naszym zdrowiu od pierwszych dni po porodzie. Na początku wynika on bezpośrednio z działań naszych opiekunów, a później z naszych.

Przez to, jak planujemy nasze życie, codzienność, jakich wyborów dokonujemy – albo inwestujemy we własne zdrowie, albo wręcz przeciwnie – dzień po dniu je niszczymy. Styl życia a zdrowie – to bowiem kluczowe zagadnienie, od którego nie sposób uciec. One się łączą i wpływają na siebie nawzajem. Co tak naprawdę ma znaczenie?

Styl życia a zdrowie: sposób odżywiania się

Styl życia a zdrowie to zmienne, na które w pierwszym rzędzie ma wpływ sposób odżywiania. To, co każdego dnia ląduje na naszym talerzu ma niebanalne znaczenie. Kluczowe pozostaje pochodzenie składników spożywczych – gdzie one wyrosły, czy są to wyroby lokalne, sezonowe, czy może sprowadzane z daleka, co ma wpływa na utratę przez nich ważnych witamin i mikroelementów.

Sposób odżywiania się to również regularność spożywania posiłków, zaleca się jedzenie trzech większych i dwóch małych dań. Poza tym istotne jest, jak przygotowujemy dania, czy je gotujemy – w wodzie, na parze, pieczemy, smażymy, a może grillujemy. Istotne jest również to, jak wiele cukru, soli i jakich przypraw używamy, by zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Mając to wszystko na uwadze, sztuka odżywiania – to coś więcej niż frazes – to niezmiernie cenna umiejętność, która ma wpływ na naszą jakość życia, często jego długość oraz sprawność fizyczną.

styl życia a zdrowie

Używki

Na styl życia wpływ mają również używki. Na pewno zdrowiu nie służy palenie papierosów, picie alkoholu. To oczywiste sprawy. Zapomina się jednak o tym, że dzisiaj w formie używek występują także fast foody, żywność wysoko przetworzona, nie wspominając o narkotykach.

Ilość snu

Jeśli zależy nam na doskonałym samopoczuciu i zdrowiu, wskazane jest to, aby zadbać o ilość i jakość snu. Niestety dzisiaj wiele osób żyje wbrew sobie, wbrew rytmowi biologicznemu i ignoruje potrzeby snu, pracując jego kosztem. Źle to się odbija na wielu aspektach życia – koncentracji, poczuciu własnej wartości, a nawet na apetycie i wadze. Niedobór snu sprzyja tyciu.

Ćwiczenia fizyczne

Jeśli rozważamy temat styl życia a zdrowie bardzo ważne pod tym kątem są ćwiczenia fizyczne. Wbrew temu co chcą jednak niektórzy nie chodzi o bardzo angażujący wysiłek, raczej o to, by na co dzień wykonywać naturalne czynności – spacery, nie unikać jazdy na rowerze, czy wchodzenia po schodach.

Zdrowe relacje z bliskimi

Dla wielu osób może być to zaskoczeniem, ale na styl życia i zdrowie składają się również zdrowe relacje z bliskimi. Ludzie to istoty społeczne. Nie da się funkcjonować w pojedynkę, a nasze poczucie szczęścia, które ma wpływ na zdrowie jest determinowane przez kontakty z otoczeniem.

Umiejętność motywowania się

Jesteśmy zdrowi, gdy jesteśmy szczęśliwi, a jesteśmy szczęśliwi, gdy mamy cel w życiu, który stajemy się realizować. Do tego niezbędna jest wiedza, jak motywować się do wysiłku. Niestety, by coś osiągnąć, trzeba być konsekwentnym i systematycznie starać się, a to grozi wypaleniem…

Ochrona przed wypaleniem

Naszemu zdrowiu może zagrażać również wypalenie. Niestety jeśli przez wiele tygodni ignorujemy sygnały wysyłane przez nasz organizm, problem z wypaleniem staje się niemal pewny. Dlatego tak istotne jest, by nauczyć się odpoczywać i na bieżąco regenerować siły.

Umiejętność radzenia sobie ze stresem

Na koniec w temacie styl życia a zdrowie znaczenie ma umiejętność radzenia sobie ze stresem. To kolejna istotna cecha, która wyróżnia ludzi szczęśliwych i spełnionych.

Kategorie: Fakty czy mity

Tagi: ,,