Przepuklina kresy białej – co to jest?
Przepuklina kresy białej to popularne schorzenie. Szacuje się, że z jej powodu każdego roku wykonuje się milion operacji w samych Stanach Zjednoczonych. Inne dane wskazują, że problemy z przepukliną brzuszną na pewnym etapie życia będą dotyczyć 10% społeczeństwa. Mówi się, że u osób dojrzałych objawy przepukliny kresy białej obserwuje się u 3-10% populacji.

Wniosek? Warto poznać więcej informacji na temat przepukliny, by w razie problemu szybko zgłosić się do lekarza. Nieleczona przepuklina może być niebezpieczna.

przepuklina kresy białej

Przepuklina kresy białej – czyli co?

Przepuklina kresy białej to przepuklina brzuszna. Obserwuje się ją w sytuacji, gdy narządy lub tkanki wydostają się z miejsca, w którym powinny się znajdować. Jest to możliwe dzięki „dziurze” – powstałej w kresie białej, miejscu, gdzie łączą się mięśnie prawej i lewej części brzucha. Często problem dotyczy kobiet po ciąży, ponieważ po rozciąganiu powłok brzusznych mięśnie stają się słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia.

Gdy stwierdza się przepuklinę kresy białej, obserwuje się również worek przepuklinowy, który może być wypełniany przez wiele narządów – zazwyczaj jelita lub pozbawiony wypełnienia, może zawierać jedynie tłuszcz przedotrzewnowy.

Przepuklinę obserwuje się najczęściej jako nierówność na skórze, wypuklenie z workiem, pokryte jedynie skórą i tkanką podskórną, bez mięśni.

Przepuklina kresy białej – kto jest szczególnie narażony?

Przepuklina kresy białej trzy razy częściej diagnozowana jest u mężczyzn. Sprzyja jej otyłość i brak ruchu.

Bardziej narażone na przepuklinę kresy białej z powodu rozejścia mięśni są kobiety w ciąży.  Jej powstaniu sprzyja znaczne powiększenie obwodu brzucha, jak również zmiany hormonalne obserwowane na tym etapie. Na szczęście rozejście się mięśni obserwuje się zazwyczaj pod koniec ciąży i w kilka tygodni po rozwiązaniu najczęściej problem się sam rozwiązuje.

Przepuklina kresy białej jest najczęściej diagnozowana u dorosłych. Czasami jednak rodzą się z nią również dzieci, u których nie wiadomo dlaczego przed porodem nie zamykają się wszystkie mięśnie.

Jak poznać, że masz przepuklinę kresy białej?

Najczęstsze objawy to:

  • ból w nadbrzuszu
  • dyskomfort w trakcie wzmożonego wysiłku,
  • mdłości i wymioty,
  • uczucie rozciągania w trakcie pochylania się do przodu.

Rozpoznanie przepukliny kresy białej jest możliwe w trakcie badania fizykalnego. Lekarz sprawdza stan mięśni, dotykając obszaru brzucha wzdłuż jego środka. Po zdiagnozowaniu problemu niezbędne jest leczenie chirurgiczne. To ważne, by nie dopuścić do groźnych powikłań. Przepuklina kresy białej sama nie zniknie.

Kategorie: Sprawdź objawy

Tagi: ,,