Niewydolność nerek to często występujący problem, który może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Jakie są objawy niewydolności nerek i jak sobie z nią radzić?

Gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium, dochodzi do objawów ogólnoustrojowych, takich jak osłabienie, anemia i problemy kostno-stawowe. Ponadto można odczuwać problemy ze snem i koncentracją oraz suchość w ustach. Bardzo często przyczyną niewydolności nerek jest cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze. Co robić w sytuacji podejrzenia takiego schorzenia? Przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, który na podstawie badań laboratoryjnych i obrazu klinicznego postawi diagnozę.

Jak długo można żyć z niewydolnością nerek?

Czy istnieje jakieś lekarstwo lub metoda, która pomoże przedłużyć życie pacjentom? Dializowanie, czyli sztuczna nerka, to taki ratunek. Osoby starsze i cierpiące na inne choroby przewlekłe mogą dzięki niemu żyć kilka lat dłużej. Pacjenci młodsi i nieobciążeni innymi poważnymi schorzeniami żyją dzięki dializom 20, a czasem nawet 30 lat dłużej.

Blisko 2 miliony osób na całym świecie cierpi na niewydolność nerek i koniecznie muszą brać udział w programach leczenia. W Polsce liczba ta wynosi około 70 tysięcy. Szacunki Rodzinnego Centrum Dializ wskazują, że rocznie umiera ponad 5 tysięcy osób z powodu braku możliwości utrzymania drogiego leczenia.

Jakie są pierwsze objawy choroby nerek?

Główne objawy choroby nerek to: zmiana wyglądu i ilości moczu, ból w dole pleców, obrzęki oraz wzrost ciśnienia krwi. Choroba nerek może przebiegać bezobjawowo przez długi czas, co utrudnia jej wczesne rozpoznanie. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie monitorować swoje zdrowie i odwiedzać lekarza, gdy tylko pojawią się niepokojące objawy. Nerki są jednym z najważniejszych narządów w ludzkim ciele i pełnią bardzo istotną funkcję – filtrują krew i usuwają z niej toksyny.

Czym się leczy niewydolność nerek?

Najczęściej stosowaną formą leczenia nerkozastępczego jest hemodializa. Jest ona przeznaczona nie tylko dla osób z przewlekłą, ale też ostrej niewydolności nerek. Aparat do hemodializy oczyszcza krew z substancji toksycznych, które gromadzi się w organiźmie wskutek uszkodzenia nerek. Taki zabieg wykonywany jest w szpitalach lub innych specjalistycznych placówkach medycznych.

Co się dzieje gdy nerki nie pracują?

Przede wszystkim krew jest niedostatecznie oczyszczana, co powoduje wzrost stężenia produktów przemiany materii, toksyn i przewodnienie. Następnym problemem są funkcje regulacyjne, które nerki przestają pełnić prawidłowo ze względu na zmniejszoną ilość filtracji. W efekcie możemy mieć problemy z ciśnieniem krwi, rytmami serca oraz gospodarką żelaza i wapnia.

Co prowadzi do niewydolności nerek?

Kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium, nerek nie może już w pełni wykonywać swoich funkcji. Gromadzą się wtedy substancje toksyczne, które przenoszą się do całego organizmu. Jednym z pierwszych objawów tego stanu jest większe niż normalnie parcie na pociągnięcie, a także ból i niewielkie krwawienia podczas oddawania moczu. Czasem pojawiają się również obrzęki kończyn dolnych. Jeśli uda się powstrzymać postęp choroby i doprowadzić do poprawy stanu nerek istnieje duża szansa na ich całkowite wyleczenie.

Jak szybko postępuje niewydolność nerek?

Najszybciej wtedy, gdy choroba ma krótki okres trwania – czyli rozwija się przez 10 lat lub krócej. W takim przypadku można ją zahamować lub opóźnić jej rozwój. Profesor Gellert powiedział, że warto dokładać wszelkich starań, żeby wcześnie ją wykryć i skutecznie leczyć.

Jak się umiera na niewydolność nerek?

Najczęściej na początku choroby pacjenci mają objawy kardiologiczne, czyli dolegliwości ze strony serca. W ciągu kilku tygodni lub miesięcy choroba rozwija się, dochodzi do uszkodzenia nerek i w końcu nerki przestają funkcjonować. Wtedy konieczna jest dializa lub przeszczep nerki. Większość pacjentów umiera jednak z powodu powikłań kardiologicznych – nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, zawału serca czy niewydolności serca. Zdarza się też, że pacjenci umierają z powodu infekcji, ponieważ ich układ odpornościowy jest osłabiony.