Owrzodzenia żylne nóg: jak je rozpoznać i leczyć.

Wrzody na nogach są zwykle spowodowane przez problem z krążeniem. Jakie są objawy? Jak to się leczy?

Wrzody na nogach: czym dokładnie są?

W kategoriach medycznych, owrzodzenie nogi jest definiowane jako „utrata substancji”. Wrzód jest przewlekłą raną, która nie goi się bez skutecznego leczenia.
Wrzód na nodze może być mały (o średnicy kilku milimetrów) lub większy, czasami ciągnący się przez całą nogę. Może być umiejscowiony na podudziu, na wierzchu stopy, na kostce, na palcach.

Wrzody na nogach: jakie są główne przyczyny?

W około 90% przypadków, owrzodzenia nóg są wynikiem przyczyny naczyniowej (lub krążeniowej). Istnieją dwa główne rodzaje owrzodzeń nóg.

Żylny wrzód na nodze.

Dochodzi do niego, gdy ciśnienie wywierane przez krew na ściany żył jest zbyt duże. W rezultacie naczynia włosowate (najmniejsze naczynia krwionośne) są duszone, skóra jest duszona i w końcu obumiera, powodując wrzód. W przypadku owrzodzeń żylnych kończyn dolnych, zmiany chorobowe częściej występują powyżej kostki.
Tętniczy wrzód na nodze.

To rozwija się, gdy tętnica jest zwężona lub zablokowana: nie ma wystarczającej ilości krwi płynącej w tętnicy, więc skóra jest stopniowo duszona przez brak tlenu. Tętnicze owrzodzenia nóg występują zazwyczaj u pacjentów z cukrzycą, palących papierosy, z wysokim poziomem cholesterolu, wysokim ciśnieniem krwi (nadciśnieniem) lub z nadwagą. Może pojawić się na podudziu, na czubku stopy lub na palcach.

Owrzodzenia nóg zwykle występują w kontekście nieleczonej (lub niedostatecznie leczonej) choroby układu krążenia: żylaków, zapalenia żył, zapalenia tętnic itp.

Zobacz również:  Co się stanie gdy pęknie błona bębenkowa?

Wrzód na nodze: jakie są objawy?

Wrzody na nogach mogą być bardziej lub mniej rozległe, na podudziu, kostce, wierzchu stopy lub palcach. Konkretnie rzecz ujmując, mamy do czynienia z otwartą raną, która nie goi się z czasem, mniej lub bardziej rozległą, mniej lub bardziej głęboką.

Wrzód na nodze: czy jest bolesny?

Tętnicze owrzodzenia nóg są rzeczywiście bolesne; żylne owrzodzenia nóg są nieco mniej tak.

Czy wrzód na nodze to poważna sprawa?

Tak, wrzody na nogach mogą być poważne. Jeśli jest to tętnicze owrzodzenie nogi, może to wskazywać na rozproszone uszkodzenie naczyń, które potencjalnie zagraża sercu i mózgowi pacjenta. Istnieje również ryzyko wystąpienia miejscowego lub ogólnego zakażenia bakteryjnego (tzw. sepsy), jeśli rana nie jest leczona.

Owrzodzenia nóg: jak są diagnozowane i jakie są sposoby leczenia?

Diagnoza.

Owrzodzenia nóg są najpierw diagnozowane klinicznie. Następnie lekarz naczyniowy przeprowadzi badanie naczyniowe, czyli ocenę krążenia żylnego i tętniczego, w szczególności w celu poszukiwania obecności żylaków i/lub zapalenia żył. Konkretnie jest to ultrasonografia dopplerowska.

Zabiegi.

Leczenie owrzodzeń nóg opiera się głównie na leczeniu ich przyczyny. Jeśli są żylaki, żylaki będą traktowane; jeśli jest zablokowana tętnica, pacjent zostanie skierowany do chirurga naczyniowego dla odpowiedniej procedury w celu przywrócenia krążenia tętniczego.

W przypadku owrzodzenia żylnego nogi stosuje się kompresję: konkretnie są to opatrunki, które obejmują całą nogę (od stopy do kolana), mające na celu obniżenie ciśnienia krwi w tkankach. Opatrunki te muszą być noszone w dzień i w nocy.

Leczenie rany wymaga pielęgnacji miejscowej: są to specyficzne opatrunki dostosowane do etapu gojenia się zmiany. Czas gojenia zależy oczywiście od wielkości i głębokości wrzodu: wynosi on co najmniej 4 do 8 tygodni.
Leczenie owrzodzenia nogi wymaga odpowiedniego spożycia białka w diecie, ponieważ białko jest podstawą procesu gojenia. Starsi ludzie zazwyczaj nie spożywają wystarczającej ilości białka na co dzień.

Zobacz również:  Kiedy facet wraca do kochanki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *