Najczęściej dzieje się tak, gdy ząb jest osłabiony z powodu próchnicy. Do uszkodzenia zęba bardzo często dochodzi również podczas spożywania twardych produktów takich jak orzechy czy landrynki. Pęknięty ząb może być też skutkiem zbyt nerwowego zaciskania zębów, przegryzania nici, czy otwierania butelek zębami.

Czy Pekniecie zęba boli?

Objawy pękniętego zęba Głównym objawem pękniętego zęba jest nieregularny ból, który pojawia się podczas żucia (zwłaszcza zwalniania nacisku gryzienia), a także przy spożywaniu pokarmów bardzo zimnych, gorących lub słodkich. Ból zęba może pojawić się również przy powiewie zimnego powietrza.

Jak uratować pęknięty ząb?

Zęby nie mają właściwości regeneracyjnych. Z tego powodu uszkodzony, pęknięty ząb nie może się zrosnąć. Aby przywrócić pierwotny wygląd uzębienia po złamaniu, ukruszeniu czy pęknięciu zęba, należy bez zbędnej zwłoki udać się na konsultację do stomatologa. Tylko interwencja dentysty rozwiąże powstały problem.

Czy może Peknac korzeń zęba?

Korzeń zęba może ulec złamaniu w trzech płaszczyznach: pionowo, poziomo lub ukośnie. Najgorsze rokowanie jest w przypadku złamania pionowego. Ten rodzaj uszkodzenia mechanicznego występuje głównie w zębach leczonych kanałowo. Jedyną metodą leczenia jest ekstrakcja i wstawienie implantu.

Jak rozpoznać pęknięty ząb?

Należy mieć na uwadze fakt, że pęknięcia nie zawsze są widoczne, nawet w badaniu rentgenowskim. Mogą natomiast występować objawy takie jak ból przy przeżuwaniu pokarmów i nadwrażliwość na zimne, a czasem także gorące pokarmy i płyny, jak również powietrze, która z czasem może nasilać się.

Czy można odbudować połowę zęba?

Odbudowa korony zęba jest obecnie możliwa, nawet w przypadku znacznych zmian i uszkodzeń zęba. Mocno zniszczony ząb, który nadaje się wyłącznie do zabiegu ekstrakcji, można ”naprawić” wykorzystując możliwości, jakie daje nam protetyka. Trwałe uszkodzenie zębów może być niebezpieczne nie tylko ze względu na silny ból.

Czy da się odbudować ząb na korzeniu?

Odbudowa zęba na korzeniu opiera się na wykonaniu uzupełnienia protetycznego utraconej korony zęba przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego korzenia. Istnieje kilka sposobów rekonstrukcji zęba na korzeniu m.in.: licówki, wkład koronowo-korzeniowy czy korona protetyczna.

Jak można odbudować zęba?

Podczas odbudowy zęba kompozytem dentysta minimalnie opracowuje jego pozostałości i wytrawia szkliwo na powierzchni zębów, używając bardzo delikatnego kwasu. Ubytki są następnie wypełniane żywicą kompozytową i polerowane. Jeżeli uszkodzenia są znaczne, na płynnej żywicy można umieścić dodatkowo porcelanowe licówki.