Kasztany to nie tylko smaczna, ale i bardzo zdrowa przekąska. Warto wiedzieć, że kasztany mają wiele właściwości leczniczych i pomagają w leczeniu wielu dolegliwości. Kasztany są bogate w witaminy i minerały, dlatego też warto jeść je regularnie.

Zawarte w kasztanach flawonoidy i saponiny to związki, które wykazują działanie przeciwutleniające. Dzięki temu stosowane są pomocniczo w leczeniu miażdżycy i chorób układu krążenia. Co ciekawe, kasztany mają też działanie antyseptyczne – hamują rozwój bakterii chorobotwórczych. Warto jednak pamiętać, że ze względu na swoje długie dojrzewanie owoce tego drzewa najlepiej spożywać między październikiem a grudniem.

Po co kasztany w łóżku?

A no po to, żeby spać spokojnie i nie mieć kłopotów ze zdrowiem. Kasztany mają w sobie magnez i potas, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nerwowego i mięśniowego. Ale to nie wszystko – kasztany oprócz tego, że dodają energii, pomagają na zniwelowanie bóli reumatycznych i zmniejszenie obrzęków. Dodatkowo, jeśli trzymasz kasztany przy łóżku bądź na komodzie RTV koło telewizora, chronisz się przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym, które one pochłaniają.

Czy można jeść kasztany?

Kasztany jadalne mają wszechstronne zastosowanie w kuchni i smakosze uważają, że najlepsze są na ciepło. Można je piec, gotować, smażyć lub robić z nich mąkę, która nie zawiera glutenu. Warto spróbować!

Po co kasztany w domu?

Zwolennicy medycyny naturalnej wskazują na kilka dolegliwości, na które pomagają kasztany. Przede wszystkim to środek na bezsenność i żylaki. Kasztany mają także zdolność niwelowania skutków promieniowania elektromagnetycznego, które możemy mieć w codziennym życiu dość dużo. Zbyt duża ilość kasztanów w domu może jednak powodować migreny i nudności u osób wrażliwych na ten owoc.

Ile kosztują kasztany jadalne?

Sadzonki kasztanowca jadalnego (Castanea sativa) można kupić w cenie od 50 do 100 złotych. Cena zależy od wielkości i jakości sadzonki, a także od tego, czy jest to sadzonka czy drzewo.

Czy kasztany można palić?

Zapytacie pewnie. Otóż kasztan jako drewno drzewa liściastego, należy do grupy drewna najgorszej jakości pod względem palności. Nie warto spalać kasztanów w piecu, bo są one ciężkie i bardzo twarde. Podczas spalania takiego drewna produkuje się mało energii. Słabo się palą i trudno je rozpalić. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie więc topola, wierzba czy olcha – to gatunki drewna ichnogennego o łatwiejszej strukturze.

Czy kasztany przynoszą szczęście?

Czy włożenie pod nogi łóżka kasztana odpędza choroby? Nasi przodkowie wierzyli, że tak jest. Dojrzałe kasztany są gładkie i cieszą oko. Idealnie mieszczą się w zagłębieniu dłoni. Kasztan dodaje pewności siebie i krzepi. Zmniejsza też poczucie osamotnienia. Jeśli masz problem ze snem, weź kasztan do ręki i leć na skrzydłach malucha sennego!

Jak długo trzymać kasztany?

Zbieraj świeże kasztany, ale nie trzymaj ich zbyt długo. Warto jednak pamiętać, że pozytywne działanie kasztanów jest dosyć krótkotrwałe. Kiedy naładują się zbyt dużą ilością negatywnej energii, zaczynają działać jak antena i oddają ją na zewnątrz.