Herbata z szałwii pomaga na wiele dolegliwości, dlatego warto ją pić codziennie. Działa przeciwzapalnie, łagodzi ból, działa moczopędnie i pomaga w leczeniu dolegliwości żołądkowych.

Odpowiedź jest prosta – pomaga na wiele schorzeń i dolegliwości. Zalicza się do nich między innymi ból gardła, katar, problemy ze strunami głosowymi, chrypka czy ból krtani. Szałwia ma działanie przeciwpotne, przeciwzapalne, żołądkowe i dezynfekujące. Dodatkowo tonizuje ona skórę oraz jest skuteczna w leczeniu grzybicy. Wyjątkowe działanie kojące szałwii sprawia, że pomaga ona także przy odmrożeniach oraz niewielkich oparzeniach.

Czy szałwia to narkotyk?

Szałwia wieszcza (Salvia divinorum), nazywana również boską szałwią czy szałwią czarownika, jest rośliną zawierającą substancje o działaniu narkotycznym. Dzięki temu można używać jej jako środka odurzającego lub psychodelicznego. Substancja czynna w szałwii to salvinorina A. Jest ona bardzo silna i może powodować takie efekty, jak halucynacje, omamy czy problemy ze wzrokiem. Używanie szałwii może być niebezpieczne i łatwo uzależnić się od niej. Dlatego też lepiej unikać jej stosowania.

Czy herbata z szałwii jest zdrowa?

Z całą pewnością tak. Za sprawą dobroczynnego składu wspiera trawienie tłuszczów, pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, reguluje pracę jelit. Dobrze jest zatem pić regularnie napary z szałwii bądź używać jej jako aromatycznej przyprawy. Szałwia to roślina ceniona od wieków za swoje wyjątkowe prozdrowotne właściwości.

Ile można pić szałwi dziennie?

Zaleca się picie nie więcej niż 1 filiżanki naparu dziennie. Większe dawki mogą powodować nerwowość oraz problemy ze snem. Najlepiej skonsultować to ze swoim lekarzem, aby upewnić się, że nie ma przeciwwskazań.

Czy warto pić szałwię?

Z pewnością warto! Picie szałwii pomaga między innymi na problemy żołądkowo-jelitowe. Płukanie gardła szałwią niesie ulgę w anginie i przy pleśniawkach. Właściwości szałwii pozwalają redukować stres i przemęczenie. Herbata z szałwii jest też polecana na dolegliwości związane z menopauzą. Picie szałwii może przynosić w wielu przypadkach same korzyści, dlatego warto o nią sięgnąć, gdy tylko dopadną nas dolegliwości biegunkowe lub grypa.

Jak szybko działa szałwia?

Szałwia lekarska jest znana ze swoich potencjalnych właściwości przeciwpotnych. Napar z liści szałwii ma działać już po 2-3 godzinach od momentu jego wypicia, a skuteczność działania może sięgać nawet 3 dni.

Czy szałwia jest legalna?

Z dnia 20 marca 2009 roku polska ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii zabrania posiadania żywych roślin, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z tej rośliny. Dotyczy to również szałwii wieszczej. Jak stanowi art. 2 pkt 16a ustawy „Przez środki odurzające środki psychotropowe oraz substancje lecznicze i surowce lecznicze (…) rośliny i ich części – poza suszami tytoniu i tytoniopodobnymi”[1]. Co więcej, art. 28 wskazuje substancje, które dopuszcza się do obrotu na terytorium RP. Szanowana jest ona zatem jako roślina ozdobna, ale nie może być uprawiana czy hodowana na cele medyczne czy inne[2].

Czy szałwia to psychodelik?

Zależy kto pyta. Z jednej strony można powiedzieć, że tak – ma ona w swoim składzie salwinorynę A, silny związek psychoaktywny. Z drugiej strony, można stwierdzić, że nie – popularność i uznawanie szałwii przez wielu kultur od wieków raczej wskazywałoby na to, Ŝe nie jest ona niczym nowym ani odkrywczym. W końcu jest ona używana już od bardzo dawna do celów rytualnych w meksykańskich kulturach Mazateków.