Babka lancetowata jest rośliną o wielu ciekawych właściwościach. Może być stosowana w leczeniu wielu dolegliwości, takich jak: biegunka, krwawienie dziąseł, problemy skórne. Jest to jedna z najbardziej popularnych roślin leczniczych w Polsce.

Babka lancetowata przede wszystkim pomaga na gojenie się ran oraz podrażnień skóry. Wykazuje działanie wykrztuśne, łagodzi kaszel i pomaga w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Pomaga również w leczeniu biegunki, ale tylko mało nasilonej.

Na co jest dobra babka zwyczajna?

Jest ona bardzo pomocna w schorzeniach górnych dróg oddechowych, przede wszystkim kaszlu. Zalecana jest także przy nieżytach żołądka, dwunastnicy i jelit. Na co jeszcze może pomóc? Babka łagodzi stany zapalne dróg moczowych i pęcherza oraz hamuje wewnętrzne krwawienia. Jest szczególnie przydatna dla kobiet w czasie obfitych menstruacji.

Jak parzyć babkę lancetowatą?

Zalej niedużą ilością wody, a następnie zagotuj. Odstaw parzonkę na 15 minut, by się naciągnęła. Pij regularnie w razie dolegliwości żołądkowych lub biegunek.

Czy można jeść babkę lancetowatą na surowo?

Większość z nas nie wie, że można ją spożywać bez obróbki termicznej. Babka lancetowata jest rośliną bogatą w witaminy i składniki mineralne, które są dobre dla naszego zdrowia. Dlatego warto czasem sięgnąć po liście tej rośliny, aby urozmaicić swoją dietę.

Czy babka lancetowata obniża ciśnienie?

Naukowcy przeprowadzili badanie, aby to sprawdzić. Zgromadzono dane od 447 osób, które przyjmowały leki na cholesterol. Ciśnienie krwi uczestników było mierzone regularnie przez całe 12 tygodni i porównywano z osobami, które nie przyjmowały babki lancetowatej. Wartości ciśnienia tętniczego krwi spadały u osób stosujących babkę lancetowatą, jednak różnice te nie były istotne statystycznie. Naukowcy stwierdzili także, że 34% osób zgłosiło biegunkę w trakcie badania, ale nie stwierdzono żadnych poważnych działań niepożądanych.

Jak pić babke lancetowata?

Odwar z babki lancetowatej należy spożywać 2 razy dziennie po pół szklanki. Po przestudzeniu można nim także płukać gardło. Aby uzyskać sok ze świeżych liści, wystarczy je rozgnieść i przesąc przez sitko. Pijemy kilka razy dziennie.

Czy babka lancetowata to babka płesznik?

Nie, nie jest to ta sama roślina. Babka lancetowata jest wąskolistna, ma barankowy język i jest biczykiem polnym. Babka płesznik z kolei zwana jest pchlicą, płesznicą czy afrykańską i ochoczo porasta Afrykę Północną.

Jak przyrządzić babkę zwyczajna?

Do przygotowania odwaru potrzebujemy pół łyżki liści babki zwyczajnej, które zalewamy niecałą szklanką wrzącej wody (około 3/4 szklanki) i gotujemy przez pięć minut. Następnie odwar odstawiamy na piętnaście minut i przecedzamy, po czym pijemy jeszcze ciepły.