Mononukleoza u dzieci
Mononukleoza u dzieci to popularna choroba wirusowa przenoszona za pośrednictwem wirusa Epsteina-Barr. Około 90% osób w średnim wieku ma przeciwciała we krwi, które wskazują, że przeszły chorobę. Większość zakażeń występuje we wczesnym dzieciństwie.

mononukleoza u dzieci

U niemowląt i małych dzieci choroba przebiega zazwyczaj łagodnie. Przekazywana jest w bezpośrednim kontakcie przez ślinę, dlatego nazywana jest chorobą „pocałunków”. Można się nią zarazić także podczas kichania, kaszlu, czy w trakcie dzielenia się jedzeniem a także korzystania z tych samych sztućców, kubków. Raz odchorowana mononukleoza daje odporność na całe życie. Istnieją dwa szczyty zachorowań – u małych dzieci biorących wszystko do buzi, jak również u dojrzewających nastolatków – choroba przenoszona jest podczas pocałunków.

Wirus mononukleozy bardzo długo się mnoży. Od zakażenia musi minąć około 30-50 dni do pojawienia się objawów. Jakich symptomów można się spodziewać? Przeczytaj więcej o mononukleozie u dzieci.

Mononukleoza u dzieci – objawy

Mononukleoza u dzieci jest często mylona z grypą. Na początku dziecko jest marudne, ospałe, odmawia jedzenia, ulubionych zabaw. Czasami narzeka na ból nóg, pleców, gardła, głowy. Do objawów może dołączyć katar i gorączka, a także powiększenie węzłów chłonnych.

Rozpoznanie mononukleozy u dzieci na podstawie samych objawów może być niezwykle trudne, choć doświadczony lekarz w trakcie badania fizykalnego może sobie z tym poradzić. Pewność co do diagnozy daje jedynie badanie krwi, w którym można zaobserwować specyficzne zniszczenie limfocytów. Z oczywistych względów mononukleoza jest często nierozpoznawana. Po prostu mija, a rodzice nie wiedzą, że ich dziecko chorowało właśnie na nią.

Osoby, które zostały zarażone mononukleozą pozostają nosicielem choroby przez całe życie, nawet jeśli nie mają żadnych objawów.

Jakie objawy mogą wskazywać na mononukleozę u dzieci?

Mononukleoza u dzieci ma dość charakterystyczny przebieg. Niestety może być łatwo pomylona z innymi infekcjami. Na uwagę zasługują:

  • wysoka temperatura powyżej 40 stopni, która może się utrzymywać tydzień i dłużej,
  • silny ból gardła,
  • powiększone migdałki z szarym nalotem,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • możliwa opuchlizna oczu, łuków brwiowych,
  • obfity katar,
  • wysypka na skórze,
  • powiększone węzły chłonne,
  • ból brzucha spowodowany powiększeniem wątroby i śledziony zaatakowanej przez wirusa.

Niestety nie zawsze dzieci mają wszystkie powyższe symptomy. Czasami mononukleoza ma bardzo łagodny przebieg i rodzice nie są w stanie odróżnić jej od przeziębienia.

Jedynie badanie krwi daje pewność, czy dziecko choruje na mononukleozę, czy też inną chorobę.

Mononukleoza u dzieci; leczenie

Mononukleoza wywoływana jest przez wirusa. Z tego powodu jej leczenie jest objawowe.

Trzeba uzbroić się w cierpliwość, dziecko może długo i wysoko gorączkować. Gdy temperatura ciała przekracza 38,5 stopni należy zbijać temperaturę dostępnymi lekami, okładami.

Ból gardła można leczyć domowymi sposobami, które są bezpieczne i skuteczne: sprawdzi się płukanie ust rumiankiem, wodą z solą. Można sięgnąć także po tabletki na ból gardła dostępne w każdej aptece.

Dziecko powinno mieć odpowiednie warunki do wypoczynku i regeneracji. Maluch może odmawiać jedzenia. Nie należy go zmuszać do posiłków, jednak proponować lekkostrawne dania i zwracać uwagę, by dziecko dużo piło.

Kategorie: Sprawdź objawy

Tagi: ,