Kolka nerkowa – jak się objawia i sposoby leczenia
Kolka nerkowa to termin używany do określenia silnego bólu w dolnej części pleców i na ich bokach. Ból zazwyczaj jest umiejscowiony po jednej stronie pleców, czasami odczuwany jest dwustronnie. Kolka nerkowa zazwyczaj pojawia się nagle i równie niespodziewanie odchodzi. Stanowi pierwszy sygnał kamicy nerkowej.

Jakie przyczyny ma kolka nerkowa?

Kolka nerkowa spowodowana jest przez zablokowanie dróg moczowych najczęściej wywołanych kamicą nerkową. Czasami wąskie przewody moczowe mogą być blokowane przez strzępy krwi, martwe tkanki. Układ moczowy składający się z nerek, moczowodu, cewki moczowej i pęcherza na skutek tego nie może pracować w prawidłowy sposób.

Kolka nerkowa i jej bolesne objawy

Kolka nerkowa zawsze o sobie daje znać. Trudno przeoczyć jej objawy. Są nimi:

  • mocny ból dolnej części pleców, brzucha lub ból w pachwinie,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • parcie na pęcherz, potrzeba częstszego oddawania moczu,
  • nudności i wymioty,
  • skąpomocz, wyraźnie mniejsze oddawanie moczu,
  • podwyższona temperatura ciała lub gorączka.

 

Jak można zdiagnozować kolkę nerkową?

Potwierdzenie wystąpienia choroby jest możliwe w gabinecie lekarskim. Lekarz zazwyczaj zleca badanie krwi i moczu, które pozwala stwierdzić obecność infekcji i nieprawidłową pracę nerek. Przyczyna sporego bólu może być zdiagnozowana podczas badania RTG, USG, lekarze często decydują się na podanie kontrastowego płynu, który sprawia, że zmiany są lepiej widoczne na zdjęciach.

Leczenie kolki nerkowej

Leczenie kolki nerkowej odbywa się pod opieką lekarza. Zazwyczaj dla zmniejszenia bólu i skurczu mięśni podaje się leki, niekiedy niezbędne jest podanie lekarstwa dla uspokojenia pracy żołądka i zatrzymania wymiotów. Niestety w większości przypadków konieczna jest operacja, by usunąć przyczynę kolki nerkowej – zalegające kamienie.

kolka nerkowa

Podczas leczenia należy stosować się ściśle do wskazań lekarza, zwłaszcza w odniesieniu do ilości płynów. Często wskazane jest przyjmowanie około 3 litrów płynów na dzień, z czego połowa to woda. Zaleca się ograniczenie ilości kawy, herbaty i napojów gazowanych.

W tym samym czasie należy spożywać zdrowe, zbilansowane posiłki – owoce, warzywa, pełnoziarniste, strączkowe, nabiał. Być może lekarz zaleci zwiększenie ilości owoców cytrusowych, takich jak pomarańcze i cytryny.

Kategorie: Sprawdź objawy

Tagi: ,