Jednak zgodnie z „Listem okólnym o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych «Paschalis sollemnitatis»” z 1988 roku okres wielkiego postu rozpoczyna się w Kościele katolickim w Środę Popielcową i trwa do Wielkiego Czwartku, do wieczornej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego.

Czym kończy się okres Wielkiego Postu?

Od kiedy i do kiedy trwa Wielki Post? Środa Popielcowa w 2021 r. przypada 17 lutego. Okres Wielkiego Postu kończy natomiast liturgia mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowana w Wielki Czwartek, w tym roku obchodzony 1 kwietnia.

Kiedy koniec postu w Wielkanoc?

Wielka Sobota przypada 16 kwietnia 2022 roku. Aktualnie nie ma obowiązku poszczenia w Wielką Sobotę. Nie ma postu ilościowego ani jakościowego. Na stronie Episkopatu Polski podkreśla, że prawo kanoniczne nie wspomina o poście w Wielką Sobotę, jednak zachęca do podtrzymywania tej tradycji.

Kiedy dokładnie kończy się post?

Wielki Post kończy się 1 kwietnia 2021 r., czyli w Wielki Czwartek. Po okresie Triduum Paschalnego katolicy obchodzą Zmartwychwstanie Jezusa.

Ile dni liczy Wielki Post?

Wielki post to ważny czas w roku dla chrześcijan, którzy przygotowują się do Wielkanocy. Rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa 40 dni. Oznacza to, że wielki post 2021 rozpoczął się 17 lutego i potrwa do 1 kwietnia, czyli do Wielkiego Czwartku.

Jak się liczy 40 dni postu?

W dniu dzisiejszym gromadzimy się, aby z całym Kościołem rozpocząć obchód misterium paschalnego” – czyta ksiądz w Niedzielę Palmową. I jeśli w ten sposób policzymy Wielki Post od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowe wyjdzie nam dokładnie 40 dni.

Czy 14 kwietnia jest post?

Przyjmuje się niekiedy, że okres postu kończy się w Wielki Czwartek (w tym roku 14 kwietnia), ale należy pamiętać, że to nie oznacza końca całego okresu postnego – w Wielki Piątek i Wielką Sobotę wiernych obowiązuje post paschalny. Wielki Post trwa w sumie 7 tygodni.