Jaka rehabilitacja po operacji haluksów?

We wczesnym okresie pooperacyjnym ważna jest profilaktyka przeciwobrzękowa oraz odpoczynek, aby zapewnić prawidłowe gojenie tkanek miękkich i tkanki kostnej. Od następnego dnia po operacji pacjent chodzi w specjalnym bucie, którego zadaniem jest odciążenie operowanego palucha.

Jak chodzić po operacji haluksów?

Po zabiegu operacyjnym można od razu chodzić w specjalnej ortezie – bucie odciążającym operowany przód stopy. Chodzenie w normalnym obuwiu jest możliwe po uzyskaniu zgody lekarza – jest to około 6 tydzień po zabiegu, gdy dochodzi do zrostu kości.

Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji haluksów?

Ile zwolnienia potrzebuję po operacji haluksów? – Zwykle proponuje się chorym około 3-4 tygodni zwolnienia. O ile praca wymaga stania czy chodzenia – lepiej zakładać 3 miesiące.

Jakie mogą być powikłania po operacji haluksa?

Czasem jednak, mimo właściwego zakwalifikowania do zabiegu, nie udaje się ustrzec powikłań – najczęstsze to: infekcje rany pooperacyjnej, rwący ból po operacji haluksów, sztywność palucha, znaczny obrzęk, nawrót deformacji, uszkodzenie struktury włókien nerwowych podczas zabiegu.

Kiedy ruszac palcami po operacji haluksa?

Przecięta kość goi się – jest to aktywny proces. W 6 tygodniu po operacji kości powinny być już zrośnięte, wtedy też można zacząć stopniowo obciążać operowaną stopę.

Jak dbać o stopę po operacji haluksów?

W okresie pooperacyjnym najważniejsza jest profilaktyka przeciwobrzękowa oraz odpoczynek, tak aby zapewnić odpowiednie gojenie tkanek miękkich i tkanki kostnej. W późniejszym etapie włączana jest rehabilitacja pod okiem specjalisty.