Zaburzenia odżywiania są coraz częstszym problemem wśród dzieci i młodzieży. Obecnie jest to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Zaburzenia odżywiania mogą dotyczyć jedzenia zbyt dużych lub zbyt małych ilości pokarmów, a także jedzenia pewnych rodzajów pokarmów wyłącznie lub unikania innych.


Zaburzenia odżywiania się należą do grupy zaburzeń psychicznych i wymagają kompleksowego leczenia. Do najczęściej występujących zaburzeń odżywiania zalicza się anoreksję (anorexia nervosa, jadłowstręt psychiczny) i bulimię (bulimia nervosa, żarłoczność psychiczna).
Ludzie cierpiący na anoreksję maja obsesje na punkcie swojej wagi i każdy posiłek stanowi dla nich próbę. Zmagają się ze strachem przed tyciem oraz maja perfekcjonistyczne podejście do życia. Chorujemy na anoreksje gdy spożywamy mniej kalorii niż potrzebujemy do utrzymania metabolizmu a to prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem takich jak: osteoporoza, problemy ze wzrokiem ,niedokrwistość . Natomiast ludzie chorujacy na bulimiem to osoby które maja problemy natury psychicznej a dokładnie obsesje oraz lęki a czasami mysli samobójcze .Przez cały czas chodza głodne ale jednoczesnie bardzo boja sie tycia dlatego tez po posilku nastepuje u nich “spust” w postaci wymiotów lub skakania co sprawia, że saldo kaloryczne jest ujemne. Powtarzanie tego typu zachowań może doprowadzić do powa¿nych problem³w medycznych takich jak : problemy cardiaczne ,niewydolnoÊæ oddechowa , aspiracja kwasu solnego , rozerwanie Êciêgniêcia trìm- y ryzodolegliwoÊæ orZEproblemrem epilepsji .

Jak sprawdzić czy ma się zaburzenia odżywiania?

Najczęściej jest tak, że osoby dotknięte takimi problemami mają koncentrację przede wszystkim na swoim wyglądzie. Jest to dla nich priorytet i sprawa najważniejsza. Osoby te bardzo często zwracają też uwagę na to co jedzą – ich dieta może być bardzo rygorystyczna i ograniczona. Nie jedzą one całego posiłku lub wracają do jedzenia po krótkim okresie abstynencji. Czują się gorsze i mają niższą samoocenę ze względu na swoje ciało.

Od czego zaczynają się zaburzenia odżywiania?

Początek choroby przypada zazwyczaj na okres dojrzewania i jest na ogół poprzedzony epizodem anoreksji. Przyczyny zaburzeń odżywiania się nie są jeszcze dokładnie poznane. Możemy jednak wyróżnić czynniki ryzyka (genetyczne, środowiskowe oraz kulturowe), które mają znaczący wpływ na ich rozwój. Jeden z czynników ryzyka to problemy rodzinne – rola rodziny w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zdrowego odżywiania się jest bardzo duża. Zaburzenia mogą być także spowodowane stresem, np. wynikającym ze śmierci bliskiej osoby, rozstania się lub innych problemów życiowych. Kolejnymi czynnikami są: nadmierna aktywność fizyczna, brak akceptacji siebie, perfekcjonizm oraz odrzucona tożsamość płciowa.

Jak pozbyć się zaburzeń odżywiania?

Najpierw należy zdiagnozować przyczynę problemu. Jej zdaniem, do najbardziej skutecznych i popularnych metod leczenia anoreksji, bulimii i innych zaburzeń odżywiania się należą: psychoterapia dynamiczna, poznawczo-behawioralna oraz systemowa (tzw. rodzinna). Szczególnie trudne jest leczenie anoreksji, ze względu na złożony charakter tej choroby, jak też silny lęk dotkniętej nią osoby przed przyrostem masy ciała. Psychoterapia może być bardzo pomocna w poradzeniu sobie z tym problemem.

Ile jest zaburzeń odżywiania?

Właściwie brać pod uwagę możemy dwa typy: zaburzenia specyficzne, czyli anoreksję nervosą, bulimię (tzw. bulimiczne objadanie się), a także jadłowstręt psychiczny oraz drugi typ to zaburzenia niespecyficzne zespół przeżuwania, zespół nocnego jedzenia, jedzenie kompulsywne oraz napady objadania się. Czym one są i jakie mogą mieć konsekwencje?

Z jakim BMI idzie się do szpitala?

Współczynnik BMI poniżej 15 świadczy o znacznym wyniszczeniu organizmu i jest bezwzględnym wskazaniem hospitalizacji. Należy rozważyć co może być przyczyną utraty wagi ciała, czy to czynniki fizyczne, czy psychiczne. Osoby cierpiące na psychozy (np.”

Co to jest pica?

Pica to zaburzenie odżywiania polegające na spożywaniu substancji niejadalnych (takich jak ziemia, kreda czy kamienie), a także silnym apetycie na nieprzetworzone substancje odżywcze, takie jak mąka czy skrobia. Zazwyczaj picie ma miejsce w okresach kryzysowych życiowych – gdy dana osoba przechodzi stres, depresję lub inne problemy psychiczne. Pica może być również problemem w okresach niedoboru pokarmów.

Co to jest ortoreksja?

Ortoreksja jest trudna do określenia, ponieważ może się objawiać w wielu różnych formach. Można powiedzieć, że ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które może prowadzić do anoreksji lub bulimii. Ortoreksja polega na obsesyjnym kontrolowaniu jakości spożywanych produktów i wybieraniu tych zdrowych.

Czym jest ortoreksja? Ortoreksja to choroba, która dotyka coraz większą ilość osób. Jest to uzależnienie XXI wieku, które objawia się obsesyjnym kontrolowaniem jakości spożywanych produktów i wybieraniu tylko tych zdrowych. Można powiedzieć, że ortoreksja to zaburzenie odżywiania, które może prowadzić do anoreksji lub bulimii. Osoby cierpiące na ortoreksję są obsesyjnie skupione na tym, co jedzą i sprawdzają każdy składnik produktu, zanim go spożytkują. Czują się winne jeśli zjadają coś „niezdrowego” i mogą mieć problemy ze snem i concentracją.