Zaburzenia odżywiania wpływają na obniżenie poziomu hormonów (estrogenu, DHEA), co powoduje zanik miesiączki. Zmniejsza się również budowa narządów rozrodczych. Długotrwałe niedobory hormonalne mogą przyczynić się do bezpłodności.

Jakie są skutki anoreksji?

Inne zaburzenia somatyczne mogące wystąpić w przebiegu anoreksji to m.in.: cechy wyniszczenia organizmu, zaniki mięśniowe, obrzęki, suchość i łuszczenie się skóry, wypadanie włosów, pojawienie się na ciele charakterystycznego owłosienia w postaci meszku (lanugo), zbyt niska temperatura ciała, spadki ciśnienia krwi, …

Jakie mogą być zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania się należą do grupy zaburzeń psychicznych i wymagają kompleksowego leczenia. Do najczęściej występujących zaburzeń odżywiania zalicza się anoreksję (anorexia nervosa, jadłowstręt psychiczny) i bulimię (bulimia nervosa, żarłoczność psychiczna).

Kiedy zaczynaja się zaburzenia odżywiania?

Początek choroby przypada zazwyczaj na okres dojrzewania i jest na ogół poprzedzony epizodem anoreksji. Przyczyny zaburzeń odżywiania się nie są jeszcze dokładnie poznane. Możemy jednak wyróżnić czynniki ryzyka (genetyczne, środowiskowe oraz kulturowe), które mają znaczący wpływ na ich rozwój.

Do kogo się udać z zaburzeniami odżywiania?

Z tego względu leczenie zaburzeń odżywiania powinno być stale nadzorowane przez lekarza psychiatrę, który będzie monitorował stan osoby i zadba o to, aby nie wyrządziła sobie krzywdy. Bardzo dużą pomocą w leczeniu zaburzeń odżywiania są również leki, które może przepisać psychiatra.

Jak wyleczyć się z zaburzeń odżywiania?

Jej zdaniem, do najbardziej skutecznych i popularnych metod należą: psychoterapia dynamiczna, poznawczo-behawioralna oraz systemowa (tzw. rodzinna). Szczególnie trudne jest leczenie anoreksji, ze względu na złożony charakter tej choroby, jak też silny lęk dotkniętej nią osoby przed przyrostem masy ciała.

Co to znaczy mieć zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania (zaburzenia jedzenia) – jednostki chorobowe charakteryzujące się zaburzeniem łaknienia na podłożu psychicznym. Zaburzenia odżywiania dzieli się na 2 grupy: zaburzenia specyficzne (anorexia nervosa, bulimoreksja, bulimia nervosa)

Czym są spowodowane zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania – przyczyny Dokładna przyczyna zaburzeń odżywiania nie jest znana. Podobnie jak w przypadku innych chorób psychicznych, może być wiele przyczyn, takich jak: Genetyka i biologia. Niektóre osoby mogą mieć geny, które zwiększają ryzyko rozwoju zaburzeń odżywiania.

Jak rozpoznać czy ktoś ma zaburzenia odżywiania?

Większość zaburzeń odżywiania ma pewne wspólne cechy – są nimi przede wszystkim nadmierna koncentracja na swoim wyglądzie, nieprawidłowe nawyki związane ze spożywaniem pokarmów oraz przekonanie o nieprawidłowym obrazie własnego ciała.

Co niszczy anoreksja?

U osób chorych z niedowagą stwierdzono zmniejszoną całkowitą objętość mózgu, w tym ubytek istoty szarej(ciała neuronów) i białej (będącej skupiskami aksonów i dendrytów otoczonych osłonką mielinową), poszerzenie komór bocznych, większą objętość przestrzeni płynowych zewnętrznych oraz pogłębione bruzdy i szczeliny.

Co to jest za choroba ortoreksja?

Ortoreksja (orthorexia nervosa) polega na obsesyjnym kontrolowaniu jakości spożywanych produktów i wybieraniu tych zdrowych. Zaburzenia odżywiania – anoreksja i bulimia – są znane od wielu lat. Ortoreksja stała się uzależnieniem XXI wieku.