Protezy zębowe dzielą się na protezy ruchome, które pacjent sam może umieścić w jamie ustnej, oraz stałe, których nie można samodzielnie usunąć. Przykładem protezy ruchomej jest proteza akrylowa, szkieletowa czy elastyczna. Do protez stałych należą m.in. korony i mosty zębowe oraz implanty.

Z czego sklada się proteza stomatologiczna?

Protezy stomatologiczne – są to protezy stosowane w dentystyce w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia. Są wykonywane z metali lub ich stopów (np. z glinu, srebra, kobaltu, niklu, tytanu, rtęci), tworzyw sztucznych i ceramiki.

Ile kosztują protezy zębowe?

Ich ceny rozpoczynają się od 1000 zł wzwyż, a koszt protezy teleskopowej czy też zatrzaskowej wykorzystującej dwa rodzaje koron może sięgnąć ok. 2500 zł. Uzupełnienie jednego brakującego zęba to wydatek, który może wahać się od 2500 do 4000 zł, w zależności od użytych materiałów.

Co to jest proteza Akronowa?

Czym są protezy akronowe? Protezy akronowe są nowym rozwiązaniem, stanowiącym alternatywę dla wyrobów protetycznych stosowanych od lat, zarówno twardych (metalowo-szkieletowych lub akrylowych), jak też elastycznych (wykonanych z nylonu, poliamidów albo acetali).

Jakie są najnowocześniejsze protezy zębowe?

Nowoczesna protetyka stomatologiczna proponuje m.in. ruchomą lub stałą protezę stabilizowaną na implantach. Aby założyć wersję ruchomą takiej protezy w żuchwie, potrzebne są przynajmniej 2 implanty, w szczęce natomiast – aż 4. Protezę montuje się do nich przy użyciu specjalnych łączników.

Ile kosztuje szczeka?

Wówczas jedynym rozwiązaniem staje się prywatna wizyta u stomatologa. Proteza zębowa wykonana z akrylu – w zależności od cenników gabinetów stomatologicznych – kosztuje od 600 do 1200 zł na jedną część (góra lub dół).

Jaka protezę wybrać?

Najpopularniejszą protezą osiadającą jest tzw. proteza szkieletowa. Elastyczna konstrukcja umożliwia jej podparcie na naturalnych zębach bądź na wszczepionych implantach zębowych. Ciężar koncentruje się na zdrowym uzębieniu, a nie jak w przypadku wymienionych wcześniej odpowiedników, błonach śluzowych.

Jakie zęby sobie wstawić?

Najtrwalszy będzie sztuczny ząb, wstawiony na bazie wszczepionego w kość szczęki lub żuchwy, tytanowego implantu. Można też zdecydować się na most, czyli stałą, niewyjmowaną protezę uzupełniającą brak jednego lub kilku zębów. Proteza ruchoma jest najtańsza, ale i najmniej komfortowa dla pacjenta.

Jak wygląda proteza na implantach?

Taką konstrukcją jest proteza całkowita oparta na metalowym wsporniku – belce – łączącym wszczepione implanty. W protezie zamontowane są zatrzaski, które po założeniu jej na belkę zacementowaną na implantach powodują, że proteza staje się nieruchoma w ustach.