W przebiegu ataku kolki nerkowej może pojawić się uczucie naglącego, bolesnego parcia na mocz, z jednoczesną trudnością w oddaniu moczu, Krwiomocz lub krwinkomocz – w przypadku oddania moczu w trakcie lub po ataku kolki nerkowej mocz może być podbarwiony krwią.

Co na atak kolki nerkowej?

Zwykle stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub paracetamol, a niekiedy też silniejsze środki (np. tramadol lub kodeinę). Atak ustępuje, gdy kamień moczowy przemieści się do pęcherza moczowego i zostanie wydalony z dróg moczowych.

Gdzie boli przy kolce nerkowej?

Kolka nerkowa objawia się bardzo silnym bólem w okolicy lędźwiowej, który często promieniuje w kierunku spojenia łonowego, zewnętrznych narządów płciowych i wewnętrznej powierzchni ud.

Co to jest kolka nerkowa?

Kolka nerkowa to charakterystyczny ból, który jest następstwem zablokowania odpływu moczu z nerek, spowodowanym m.in. kamieniami nerkowymi. Do innych objawów kolki nerkowej należą też uporczywa potrzeba oddawania moczu, nudności i wymioty. W leczeniu kolki nerkowej dobre działanie wykazują leki rozkurczowe.

Po jakim czasie przechodzi kolka nerkowa?

Kolka nerkowa mija w momencie, gdy kamień „wpadnie” do pęcherza moczowego, skąd może zostać wydalony na zewnątrz (popularny termin „urodzić kamień”). Większe kamienie dłużej przesuwają się przez moczowód lub go zatykają. Wtedy kolka nerkowa może trwać wiele dni i ostatecznie wymagać interwencji urologicznej.

Czy przy kolce nerkowej mogą być wymioty?

Kolka nerkowa jest typowym objawem kamicy. Ból umiejscowiony jest w okolicy lędźwiowej i przenosi się w kierunku spojenia łonowego, zewnętrznych narządów płciowych i wewnętrznej powierzchni ud. Mogą mu towarzyszyć nudności, wymioty, bladość skóry i poty, niepokój, częste oddawanie małych ilości moczu.

Czy kolka nerkowa jest niebezpieczna?

Atak kolki nerkowej powoduje ból trudny do wytrzymania. Długotrwałe zatrzymanie moczu może ponadto spowodować gorączkę i wzrost ciśnienia tętniczego krwi, a także doprowadzić do niebezpiecznej infekcji bakteryjnej dróg moczowych.