Zakres referencyjny oznaczający prawidłowy wynik określany jest przez laboratorium i podawany wraz z wynikiem. Przyjmuje się, że prawidłowy wynik powinien zawierać się w przedziale od 2,5 do 6,7 mmol/l.

Co oznacza wynik mocznik poniżej normy?

Niski poziom może ponadto wskazywać na uszkodzenie nerek. Niskie stężenie mocznika we krwi może być objawem stosowania diety z niską zawartością białka. Taki stan charakteryzuje osoby niedożywione, z zaburzeniem wchłaniania oraz osoby chore.

Co oznacza wysoki poziom mocznika i kreatyniny we krwi?

Najczęściej używaną metodą określenia funkcji nerek jest oznaczenie stężenia kreatyniny i/lub mocznika. Przy podwyższonych wartościach rozpoznaje się ostrą lub przewlekłą niewydolność nerek.

Czy w krwi jest mocznik?

Badanie stężenia mocznika Prawidłowy poziom mocznika we krwi powinien wynosić od 2 do 6,7 mmol/l. Stężenie mocznika we krwi zależne jest od pracy nerek i od dziennej podaży białka w diecie [3].

O czym świadczy wysoki poziom mocznika?

Przyczynami wysokich poziomów mocznika, które przekraczają normy mogą być: zwiększone spożycie białka z jedzeniem (dieta wysokobiałkowa, stosowanie suplementów białkowych) choroba nerek prowadząca do niewydolności nerek. krwawienie z przewodu pokarmowego.

Co oznacza nadmiar mocznika we krwi?

Poziom mocznika we krwi oraz mocznik w moczu dostarczają informacji o stanie nerek, funkcjonowaniu wątroby oraz gospodarce białkowej. Podwyższony mocznik może wskazywać na choroby nerek i wątroby, urazy, nowotwory, stany zapalne.

Czy wysoki mocznik jest niebezpieczny?

Jeśli poziom mocznika we krwi jest powyżej normy, należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza, który zleci dalszą diagnostykę. Podwyższony poziom mocznika we krwi może (ale nie musi!) świadczyć o pogorszeniu czynności nerek (np. ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek) lub wątroby.

Ile się czeka na wyniki mocznika?

Ogólnopolski czas oczekiwania na wynik 1 dzień.