Dostępne są nawet dwa ich rodzaje: miotełka (wachlarz), która służy do pobierania materiału z zewnątrz dróg rodnych oraz szczoteczka (prosta) przypominająca szczotkę do butelek lub od tuszu do rzęs, którą pobiera się materiał z kanału dróg rodnych.

Jak się pobiera wymaz do cytologii?

Jedynie szczoteczka pozwala na pobranie komórek nie tylko z tarczy szyjki macicy, ale także z jej kanału. I tylko takie badanie jest wiarygodne. Pobrane – z kanału i z tarczy szyjki macicy próbki są nanoszone na osobne specjalne szkiełka i utrwalane odpowiednimi odczynnikami. Potem próbki te wędrują do laboratorium.

Co to cytologia czy boli?

FAŁSZ. Badanie cytologiczne nie jest bolesne, może być jednak nieprzyjemne. Dla wielu pacjentek samo zakładanie wziernika spowoduje dyskomfort. Również dotykanie szyjki macicy szczoteczką cytologiczną nie należy do przyjemności, trudno jednak nazwać to bólem.

Jak wygląda cytologia szyjki macicy?

Wykonanie testu jest szybkie i niebolesne – trwa kilka minut. Niektóre kobiety czują delikatny dotyk. Kobieta siada na fotelu ginekologicznym, a lekarz zakłada wziernik do pochwy, tak, aby była widoczna tarcza szyjki macicy. Następnie, przez wziernik wprowadza specjalną szczoteczkę na długiej rączce.

Jak prawidłowo wykonać cytologię?

Centralne włoski szczoteczki wprowadzić do kanału szyjki, lekko nacisnąć tak, aby boczne „włoski” zagięły się przy zetknięciu z tarczą szyjki macicy. Utrzymując nacisk, trzonek uchwycić kciukiem oraz palcem wskazującym, szczoteczkę obrócić pięciokrotnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. UWAGA!

Jak przygotować się do badania cytologicznego?

Badanie cytologiczne można wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego – najlepiej w pierwszej połowie cyklu. Na 4 dni przed badaniem nie należy stosować leków/preparatów dopochwowych, tamponów ani irygacji (płukania pochwy).

Co bada badanie cytologiczne?

Umożliwia wczesne wykrycie stanów przednowotworowych lub nowotworowych, kiedy nie dają one jeszcze żadnych objawów. Cytologia polega na ocenie rozmazu pobranego specjalną szczoteczką z tarczy i kanału szyjki macicy. Komórki do badania pobiera lekarz ginekolog lub położna podczas badania ginekologicznego.

Co się bada w cytologii?

Cytologia jest procedurą przesiewową w kierunku raka szyjki macicy. Sprawdza obecność komórek przedrakowych lub rakowych z tarczy i kanału szyjki macicy. Podczas rutynowej procedury komórki z szyjki macicy są delikatnie zdrapywane, a następnie badane pod kątem “nienormalnego wzrostu” – karcynogenezy.

Jak długo czeka się na wynik cytologii?

Wynik cytologii jest zazwyczaj gotowy po 3-4 dniach. W ośrodkach, w których badanie mikroskopowe nie jest przeprowadzane, na wynik badania czeka się dłużej – zazwyczaj od 2 do 3 tygodni.

Ile czasu czeka się na wynik cytologii?

Cytologia trwa 5 minut. Eksperci podkreślają, że te 5 minut może nam uratować życie. Badanie cytologiczne nie jest bolesne ani nieprzyjemne, trzeba tylko znaleźć czas, by zjawić się w gabinecie ginekologicznym.

Jak odczytać wynik badania cytologicznego?

I-szy stopień zmian oznacza prawidłowe komórki nabłonkowe, wykrycie pojedynczych leukocytów; II-gi stopień zmian oznacza wykrycie niewielkiej ilości bakterii i leukocytów w wymazie, III-ci stopień dzieli się na A (duża ilość leukocytów) i B (obecność komórek dysplastycznych, czyli nieprawidłowych).

Czy na cytologię trzeba mieć skierowanie?

Do ginekologa i położnej POZ nie jest wymagane skierowanie. Kobiety młodsze niż 25 lat i starsze niż 59 lat, mogą skorzystać z badania cytologicznego w ramach porady udzielonej przez lekarza specjalistę.

Jak często robić cytologię po 50?

Kobietom po 50. roku życia zaleca się wykonywanie tego badania co rok.