Czy wiesz, że rumień na skórze może być objawem wielu różnych chorób? Niekiedy jest to tylko alergia, a innym razem może to być poważna choroba, taka jak łuszczyca. Dlatego też, jeśli zauważysz rumień na swojej skórze, koniecznie skonsultuj się z lekarzem! W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak wygląda rumień na skórze i jakie są jego przyczyny.

Rumień skórny przypomina miejscowo zaczerwienioną plamę. Najczęściej jest ona spowodowana działaniem czynnika zewnętrznego, który podrażnia lub uczula. Czasami rumień może się pojawić w wyniku stanu zapalnego skóry. Rumień na skórze charakteryzuje się również tym, że jest ciepły w dotyku oraz opuchnięty. W przypadku alergii rumienie mogą być bardzo swędzące.

Od czego jest rumień?

Rumień to termin medyczny oznaczający miejscowe zaczerwienienie skóry. Rumień jest wynikiem rozszerzenia powierzchniowych naczyń krwionośnych. Następstwem tego procesu jest przemieszczanie się krwi do gruczołów łojowych i potowych, co daje efekt czerwonej, gorącej i opuchniętej skóry. Przyczyn rumienia może być kilka – przede wszystkim przegrzanie ciała lub alergia, ale także silne emocje takie jak stres czy złość.

Jak leczyc rumień?

Chorzy na rumień mają przede wszystkim do czynienia ze stanem zapalnym, któremu towarzyszy swędzenie i pieczenie. Aby powstrzymać świąd, chory musi przyjmować leki przeciwhistaminowe. Co więcej, by obniżyć gorączkę oraz zmniejszyć dyskomfort należy przykładać do skóry wilgotne kompresy. Zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej natomiast smarować miejscowym preparatem znieczulajacym.

Czy rumień jest niebezpieczny?

Zdecydowanie nie. „Gorączka trzydniowa”, inaczej nazywana rumieńem, jest naprawdę łagodnym stanem, który najczęściej pojawia się u dzieci już w pierwszych dniach życia. Nie dochodzi przy tym do rozwoju żadnych powikłań i całkowicie mija po około 3-5 dniach. Zazwyczaj początek choroby można zauważyć po nagłym wysypaniu się dużej ilości czerwonych kropelek na skórze twarzy lub tułowia. Skóra jest wtedy gorąca i dotykana przez chorego może być bardzo bolesna. Sama temperature ciała pacjenta rzadko przekracza 38 stopni Celsjusza.

W jakich chorobach występuje rumień?

Rumień guzowaty jest zmianą rumieniowatą na skórze, która charakteryzuje się zaczerwienieniem i obrzękiem. Może występować samodzielnie lub być objawem innej choroby. Najczęściej wiąże się go z inną infekcją w obrębie organizmu (bakteryjną, wirusową lub grzybiczą), czasem może również towarzyszyć schorzeniom autoimmunologicznym (choroba Leśniowskiego-Crohna, sarkoidoza), nowotworom lub ciąży. Dokładny mechanizm powstawania rumienia guzowatego pozostaje niejasny.

Czy rumień swędzi?

Zwykle nie, chyba że jest to wysypka o charakterze świądu. Rumień może być oznaką boreliozy, która zazwyczaj nie jest bolesna ani też piekąca. Czasem pacjenci odczuwają, że rumień jest cieplejszy niż inne fragmenty ciała, ale to nie zawsze musi być prawda.

Czym smarowac rumień?

Rekomenduje się jedynie ogólnie smarowanie skóry malucha zwykłymi preparatami dla noworodków (oliwka, płyn do kąpieli, krem ochronny do twarzy etc.). Ważne, by nie zawierały one silnych detergentów (SLS, SLES), parabenów, barwników, substancji zapachowych.

Jakie leki na rumień?

Odpowiedź jest prosta – przeciwhistaminowe, a także preparaty ze steroidami. Najczęściej podawane są leki przeciwhistaminowe, które łagodzą objawy, ale w przypadku cięższej postaci rumienia mogą być zalecane antybiotyki, radioterapia lub chemioterapia.