Sosna pospolita może osiągać wysokość do 45 metrów, ma prosty, równy pień zakończony parasolowatą lub stożkową koroną. Gałązki i górna część pnia pokryta jest czerwono-żółtą korą, łuszczącą się warstwami, natomiast dolna część pnia ma korę grubą, wielobocznie popękaną, wewnątrz czerwoną.
Jakim drzewem jest sosna?
Sosna zwyczajna, pospolita (Pinus sylvestris L.) – gatunek wiecznie zielonego drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Występuje powszechnie na terenach Europy Północnej i Środkowej (również górskich) oraz Syberii Wschodniej. Pinus sylvestris L.
Jaka jest sosna?
Sosna pospolita (Pinus sylvestris) – może osiągać nawet 40 m wysokości, dlatego nadaje się do średnich i dużych ogrodów. Na mniejszych powierzchniach lepiej wybierać niższe, botaniczne odmiany, np. 'Globosa Viridis’ (1,5 m wys.), 'Watereri’ (4 m), 'Wintergold’ (6 m).
Jak wyglądają korzenie sosny?
Sosna ma silny system korzeniowy, składający się z dwóch części palowego i powierzchniowego. Zdarzają się korzenie palowe sięgające ponad 3 metry w głąb. Pozostałe korzenie rosną płytko, równolegle do powierzchni.
Jaką koronę ma sosna?
Kora większości sosen jest gruba i łuskowata, tylko u niektórych gatunków jest cienka i odpada płatami. Korona młodych drzew jest zazwyczaj stożkowata, przeważnie z wiekiem staje się zaokrąglona lub parasolowata. Gałęzie wyrastają w regularnych pozornych okółkach, będących w rzeczywistości ciasnymi spiralami.
Jak długo rośnie sosna?
Sosna rośnie szybko; okres pędzenia występuje między 15 a 25 rokiem życia. Około 50 roku przyrost słabnie, a w wieku 100—120 lat przyrost na wysokość zupełnie ustaje. Żyje do 300—350, czasem nawet do 500 lat.
Jakie ma igły sosna pospolita?
Brązowe, jajowate, bez żywicy. Długość igieł 4-10 cm, ciemnozielone, osadzone po dwie, skręcone z odcieniem niebieskawo-sinym, pozostają na gałęziach 3 lata. Szyszki ma osadzone pojedynczo lub po dwie, trzy, stojące, długości do 7 cm, niedojrzałe zielone, później brunatnieją i pękają uwalniając uskrzydlone nasiona.
Czy sosna ma owoce?
Owoce zawierają nasiona, które ochraniają i służą do ich rozsiewania. Występują różne typy owoców. Pestkowce, strąki, łuszczyny, orzechy, jagody i wiele innych. Na koniec ciekawostka, choć nie szyszce, a o młodych pędach sosny.
Do czego nadaje się drzewo sosnowe?
Drewno pozyskiwane z sosny znajduje zastosowanie podczas produkcji oklein, sklejki, stolarki otworowej, podłóg, część i ściennych elementów potrzebnych do wykonania elewacji. Z drewna sosnowego wykonuje się konstrukcje budowlane (drewno do budowy domu), podkłady kolejowe, mosty oraz stemple na kopalniach.
Jak wygląda drewno bukowe?
Jak wygląda drewno bukowe Buk jest drewnem o równomiernej, cienkowłóknistej strukturze. W przekroju poprzecznym pojawiają się regularne, ale niezbyt wyraźne słoje. Kolorystyka jest również dość stonowana.
Ile kosztuje drewno sosnowe?
A trzeba wiedzieć, że mamy niemal najwyższe ceny drewna w Europie. Cena drewna sosnowego na aukcjach dobija w tej chwili do 1000 zł/m³.
Ile kosztuje sosna Tartaczna?
Drzewo tartaczne sosna Cena 400zł/m3 – do negocjacji.