Czy masz problemy ze snem, często jesteś przemęczony i masz problemy z pamięcią? To mogą być objawy niedoczynności tarczycy. Jest to dość powszechne schorzenie, szczególnie u kobiet, które często mają problemy z hormonami. Jeśli masz podejrzenia, że masz niedoczynność tarczycy, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Pomoże Ci on zdiagnozować problem i zalecić odpowiednie leczenie.

Jeśli podejrzewasz u siebie niedoczynność tarczycy, konieczne jest wykonanie badań hormonalnych. Wstępne badanie oceniające czynność tarczycy (stężenie TSH we krwi) może zlecić lekarz rodzinny. Jeżeli uzyskany wynik będzie nieprawidłowy (powyżej górnej granicy normy), konieczny jest pomiar stężenia tyroksyny (FT4).

Przy której tarczycy się tyje?

Zazwyczaj z niedoczynnością tarczycy, szczególnie z chorobą Hashimoto. Warto jednak pamiętać, że mogą być też poważniejsze problemy – na przykład nowotwory tarczycy. Dlatego warto się skonsultować ze swoim lekarzem w razie problemów ze wzrostem masy ciała – on będzie w stanie ocenić, na czym polega problem i jak go rozwiązać.

Co może być przyczyną niedoczynności tarczycy?

Za często spotykana przyczyna uznaje się chorobę Hashimoto. Jest to przewlekłe zapalenie tarczycy, które upośledza jej prawidłowe funkcjonowanie. Choroba ta nie daje bolesnych objawów, ale ma niszczący wpływ na trzustkę powodując, że produkuje ona coraz mniej hormonów.

Co pić przy niedoczynności tarczycy?

Ziołowa na tarczycę – herbatka ziołowo-owocowa z morszczynem to idealny wybór. Zawiera ona składniki, które pomagają w przyswajaniu białka i pobudzaniu metabolizmu. Dzięki temu organizm otrzymuje więcej energii i lepiej funkcjonuje. Ziołowa na tarczycę – herbatka ziołowo-owocowa z morszczynem pomaga także utrzymać odpowiedni poziom hormonów we krwi, dzięki czemu można uniknąć problemów związanych ze zmianami nastroju czy bezsennością.

Do czego prowadzi nieleczona niedoczynność tarczycy?

Po pierwsze prowadzi do poważnych problemów z układem krążeniowym, a także tarczyca jest odpowiedzialna za produkcję substancji, która reguluje pracę całego organizmu. Kiedy jej nie ma występuje depresja, problemy z pamięcią, koordynacją ruchową, czuciem i wykonywaniem prostych czynności. Poza tym dochodzi do anemii, czyli niedoboru żelaza we krwi. Należy podkreślić, że choroba ta może doprowadzić także do ciąży pozamacicznej.

Ile trwa leczenie niedoczynności tarczycy?

W większości wskazań jest ono leczeniem dożywotnim. Leczenie niedoczynności tarczycy to przede wszystkim stosowanie leków zawierających hormon tarczycy syntetyczny, czyli
tyroksynę. Poziom hormonu we krwi pacjenta musi być regularnie sprawdzany poprzez badania laboratoryjne i dostosowywany do potrzeb. W zależności od stanu pacjenta, lekarz może też zalecić dodatkowe leki lub suplementy
diety. Pacjenci ze stwierdzoną niedoczynnością tarczycy powinni pozostawać pod opieką endokrynologa i regularnie wykonywać badania kontrolne.

Jakie są pierwsze objawy tarczycy?

Tarczyca to gruczoł, który znajduje się w odległości około 2 centymetrów od przełyku. Jest ona odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu i produkcję hormonów. Choroby tarczycy są dość częste i mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Pierwsze objawy chorób tarczycy to: guzek na szyi, powiększenie obwodu szyi (obrzęk), bolesność. Inne objawy, które mogą świadczyć o chorobach tarczycy, to: problemy z przełykaniem, utrudnione oddychanie, uczucie ucisku w przełyku, powiększone węzły chłonne, chrypka.

Dlaczego przy niedoczynności tarczycy się tyje?

Wbrew popularnemu przekonaniu, tycie nie jest wynikiem braku aktywności fizycznej. Zaburzenia metabolizmu związane z tą chorobą powodują, że organizm spala mniej kalorii. Ponadto, niedoczynność tarczycy może prowadzić do przewlekłych zaparć – a problem ten dodatkowo nasila się, gdy osoba boryka się ze stresem. Choroba ta jest więc częstym powodem tycia mimo diety i ćwiczeń.

Do czego prowadzi nieleczona niedoczynność tarczycy?

Najpoważniejszymi powikłaniami, które mogą się rozwinąć są choroby układu sercowo-naczyniowego, depresja, niedokrwistość oraz zaburzenia lękowe. Zagrożenie tymi powikłaniami jest szczególnie duże u osób przyjmujących leki środki nasenne i leki antydepresyjne. Może dojść także do częstszych infekcji oraz nawracających poronień.

Co pić przy niedoczynności tarczycy?

Białko – to wartościowy składnik, który jest odpowiedzialny za metabolizm. Dieta bogata w białko pomaga przy niedoczynności tarczycy, ponieważ stymuluje pracę tarczycy i trzustki. Proteiny zawarte w diecie są łatwo dostępne dla organizmu i mogą być łatwo strawione. Dodatkowo białko może być stosowane w leczeniu schorzeń tarczycy, ponieważ pomaga ono zmniejszyć objawy choroby.