Spis treści
Co się dzieje przy nadczynności tarczycy?
Nieleczona nadczynność tarczycy może prowadzić do poważnych powikłań, np. do przełomu tarczycowego, niewydolności serca czy osteoporozy. Nie istnieje jednak jeden lek na nadczynność tarczycy.
Czy można się wyleczyć z nadczynności tarczycy?
Czy nadczynność tarczycy można wyleczyć? Całkowite wyleczenie nadczynności tarczycy, czyli stan, gdy nie trzeba stosować żadnego leczenia, uzależniony jest od przyczyny nadczynności. W przypadku choroby Gravesa-Basedowa chorzy muszą zwykle leczyć się przez bardzo długi czas.
Jak wykryc chorobe tarczycy?
Prostym sposobem na wykrycie nieprawidłowości jest profil tarczycowy, czyli zestaw badań diagnostycznych tarczycy. Podstawowe testy kontrolne wykrywające nieprawidłowości związane z tarczycą obejmują pomiar hormonów takich jak TSH, FT3 i FT4.
Jak samodzielnie zbadać tarczycę?
Samobadanie tarczycy polega na obserwacji szyi i dotykaniu jej w miejscu, gdzie znajduje się gruczoł tarczowy. Chociaż takie działanie w żadnym wypadku nie zastąpi badań wykonywanych w gabinecie lekarskim, to może wykazać, że z naszą tarczycą dzieje się coś niepokojącego i powinniśmy udać się do specjalisty.
Jak zmniejszyć nadczynność tarczycy?
Zaleca się spożywanie regularnych posiłków, a w przypadku diety wysokokalorycznej włączenie produktów takich jak orzechy, suszone owoce, oleje roślinne. W przypadku farmakologicznego wyrównania nadczynności tarczycy zalecany jest powrót do diety normokalorycznej w celu uniknięcia nadwagi i otyłości.