Najczęściej w leczeniu paradontozy stosowane są antybiotyki: Amoksycylina, Metronidazol, Doksycyklina i Klindamycyna. Jeśli chodzi o zapalenie przyzębia, leki mogą mieć formę płynów (np. Dentosept A) lub żeli wcieranych bezpośrednio w miejsce chorobowe (np. Dentinox, Sachol, Baikadent).

Czy można zapobiegać paradontozie?

Najważniejsze jest zapobieganie! Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania paradontozie jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów oraz oczyszczanie miejsc trudno-dostępnych ogranicza zaleganie płytki nazębnej będącej główną przyczyną stanów zapalny dziąseł.

Po czym poznac że ma się paradontozę?

Jak dlugo rozwija się paradontoza?

W ciągu kilku tygodni powoduje ona mikrouszkodzenia zębów oraz stany zapalne dziąseł. Z czasem miękka płytka nazębna twardnieje i przekształca się w kamień nazębny. Pod nim często zbierają się bakterie i komórki śluzówki. W wyniku ich gromadzenia rozwija się stan zapalny, który może nie dawać objawów przez wiele lat.

Jak wyleczyć zapalenie przyzębia?

Dla osób ze skłonnością do zapaleń dziąseł oraz przyzębia zaleca się pasty z dodatkiem chlorheksydyny, która wykazuje działanie antybakteryjne. Niezwykle istotnym punktem w szczotkowaniu zębów jest także oczyszczanie języka, na którym znajdują się bakterie powodujące zapalenie dziąseł.

Jak leczyć zaawansowana paradontozę?

W przypadku kieszonek głębszych od 6 mm leczenie obejmuje zarówno instruktaż higieny jamy ustnej, ściąganie kamienia nazębnego, usunięcie nawisów, a także kompleksowe działanie. Co ważne, do leczenia paradontozy wykorzystuje się metody niechirurgiczne oraz chirurgiczne.

Jakie zabiegi na paradontozę?

Czym smarować dziąsła przy paradontozie?

Co na wrazliwosc zębów?

Dobry sposób na nadwrażliwe zęby to wszelkiego rodzaju preparaty, płyny, pasty, żele z fluorem, związkami wapnia i potasu oraz oczywiście szczoteczka do zębów z delikatnym, miękkim włosiem i unikanie – w miarę możliwości – czynników drażniących.

Jak myć zęby przy paradontozie?

Bardzo istotne jest dokładne oczyszczanie powierzchni zębów z odkładającej się płytki nazębnej. Umyte starannie muszą zostać wszystkie powierzchnie zęba, a pacjent powinien zwracać uwagę na usuwanie resztek pokarmowych z szyjek zęba, w okolicy dziąsła. Zaleganie płytki w tych miejscach sprzyja postępowi choroby.

Jak cofnąć paradontozę?

Szanse terapii zależą od stopnia rozwoju choroby, a także od jej rodzaju. Ale specjaliści podkreślają, że paradontoza najczęściej jest uleczalna. Bardzo pomocne okazuje się użycie specjalistycznego sprzętu m.in. cyfrowej sondy periodontologicznej PA-ON.

Jakie zabiegi wykonuje periodontolog?

Periodontolog wykonuje szereg zabiegów higienicznych, takich jak piaskowanie zębów, skaling, kiretaż. Wpływają one na eliminację czynników chorobotwórczych, takich jak poddziąsłowy kamień nazębny, a także odbudowę podparcia kostnego zębów i tkanek miękkich.