Jak długo można żyć ze stwardnieniem rozsianym? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jak szybko choroba postępuje u danej osoby. Na szczęście, w ostatnich latach, dzięki postępom w leczeniu, coraz więcej osób może żyć z tą chorobą przez wiele lat.

Okazuje się, że długość życia pacjentów z SM jest zbliżona do długości życia osób, które na nie nie chorują. Często jednak, po około 15 latach od postawienia diagnozy, chorzy korzystają z lasek, wózków inwalidzkich, chodzików oraz potrzebują pomocy innych, aby móc się poruszać.

Od czego ma się stwardnienie rozsiane?

Przyczyna choroby jest do tej pory nieznana, ale przyjmuje się, że może mieć podłoże autoimmunologiczne lub wieloczynnikowe. Zapalenie, demielinizacja i zwyrodnienie aksonów to główne mechanizmy odpowiedzialne za objawy stwardnienia rozsianego.

Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba układu nerwowego, która polega na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych. Schorzenie w wielu przypadkach prowadzi do inwalidztwa. W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje około 45 tysięcy osób.

W jakim wieku choruje się na stwardnienie rozsiane?

To pytanie coraz częściej zadajemy, szukając odpowiedzi na to, czy SM jest chorobą ludzi młodych czy starszych. Zazwyczaj uważa się, że schorzenie to dotyka głównie osoby w wieku 20-40 lat, a przewaga osób chorych to kobiety. Jednak około 20% przypadków stwardnienia rozsiane ma miejsce po 40 roku życia. Pierwsze objawy mogą się pojawić nawet w wieku 70-80 lat. Warto pamiętać, że im później wystąpi pierwszy atak stwardnienia rozsiane tym objawy są łagodniejsze i łatwiejsze do zniesienia.

Czego nie wolno robić przy stwardnieniu rozsianym?

„Musisz dbać o siebie, każde przeziębienie czy infekcja mogą źle wpłynąć na rozwój choroby” – wylicza Marek Jakoniuk, neurolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wielu pacjentów zmaga się także z depresją, która jest jednym ze skutków ubocznych leczenia, dlatego chorym na SM zaleca się podejmowanie stałego leczenia psychiatrycznego.

Czego nie lubi SM?

Skrajności! Dlatego trzeba przemeblować swoje życie i unikać przeziębień, skrajnego zmęczenia i stresu. Bardzo ważna jest dla nas gimnastyka i rehabilitacja, ale ćwiczymy tylko rozsądnie.

Z czym można pomylić stwardnienie rozsiane?

Najczęściej chorobą myloną ze stwardnieniem rozsianym jest borelioza – choroba wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi. Do jej rozpoznania konieczne jest wykonanie badań na obecność przeciwciał IgG i IgM. Zespół Stevensa-Johnsona to natomiast ciężki stan skóry, któremu często towarzyszy objawy łuszczenia się naskórka i bolesne pęcherze na powierzchni ciała. Największe ryzyko zachorowania na tę chorobę dotyczy dzieci do 4. roku życia.Odrą to natomiast inna choroba skórna, której objawem są czerwone plamki i grudki na całym ciele. Plamki te szybko przechodzą w strupki i mogą być bardzo swędzące.

Jak sprawdzić czy mam stwardnienie rozsiane?

Podstawowym badaniem obrazowym wykrywającym stwardnienie rozsiane jest rezonans magnetyczny głowy, mózgu oraz rdzenia kręgowego. Dzięki precyzyjnemu obrazowaniu uwidacznia on obszary demielinizacji, czyli nerwy pozbawione mieliny.