Proces rekonwalescencji po operacji kręgosłupa lędźwiowego trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Jest to zależne od rodzaju przeprowadzonej operacji oraz zaangażowania pacjenta.

Czy operacja przepukliny kręgosłupa jest niebezpieczna?

Operacja przepukliny kręgosłupa zaliczana jest do zabiegów o dużym bezpieczeństwie. U około 96 procent chorych kończy się pełnym sukcesem, przynosząc im ulgę w chorobie.

Jak długo leży się w szpitalu po operacji przepukliny kręgosłupa?

W przypadku operacji przeprowadzanych metodą klasyczną, pacjent pozostaje hospitalizowany przez 3-6 dób po wykonanym zabiegu, wstaje z łóżka w 2 dobie jednak pozostały czas, potrzebny jest na monitowanie stanu pacjenta po operacji i leczenie ewentualnych powikłań.

Kiedy konieczna jest operacja przepukliny kręgosłupa?

Operację przepukliny rozważa się, gdy ból jest uporczywy, mięśnie osłabione i występują drętwienia, a zastosowane leczenie farmakologiczne i praca z fizjoterapeutą nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Ile można chodzić po operacji kręgosłupa?

Tak naprawdę rehabilitacja powinna rozpocząć się już w pierwszej dobie po operacji. Będą to rzeczy podstawowe jak pionizacja, nauka prawidłowego wstawania z łóżka i siadania i instruktaż postępowania w domu. Gorset stabilizujący należy nosić do 8 -10 tygodnia, w zależności od zaleceń lekarza i własnych odczuć.

Jak wstawać po operacji kręgosłupa?

Po drugie zawsze wstajemy z łóżka z pozycji bocznej spuszczając stopy na ziemię. Po trzecie nie bój się wstawania z łóżka oraz siadania. Obie stopy oparte są o podłogę i w tej pozycji pochyl się do przodu aby środek ciężkości mógł przenieść się przed stopy i nie zmieniając ustawienia kręgosłupa wyprostuj kolana.

Jak się Schylac po operacji kręgosłupa?

należy schylać się tylko w wyuczony na konsultacji przedoperacyjnej sposób z zachowaną lordozą lędźwiową, należy uważa aby się nie potknąć – jest to ryzyko nawrotu dolegliwości sprzed operacji, zazwyczaj nie ma potrzeby używania laski lub kul łokciowych, ani innego zaopatrzenia ortopedycznego.

Kiedy na spacer po operacji kręgosłupa?

Czy po operacji kręgosłupa muszę nosić gorset lędźwiowy? Zdecydowanie tak. Przez okres 4-6 tygodni (tu decyduje lekarz lub fizjoterapeuta prowadzący) gorset lędźwiowy jest niezbędny podczas poruszania się poza domem oraz w środkach komunikacji (samochód, komunikacja miejska).

Jak długo na zwolnieniu lekarskim po operacji kręgosłupa?

Te zasady nie obowiązują w przypadku innych pacjentów — zarówno chorym przewlekle (np. na kręgosłup, w tym dyskopatię), jak i pozostałym chorym, którzy otrzymali L4 od lekarza rodzinnego, przysługuje taka sama długość zwolnienia lekarskiego — czyli 182 dni rocznie.

Po jakim czasie Rehabilitacja po operacji kręgosłupa?

Na rehabilitacje pacjent powinien się zgłosić mniej więcej po 2 tygodniach od operacji kręgosłupa szyjnego, jednak jeżeli występuje ból lub napięcie w odcinku szyjnym – najlepiej zgłosić się jak najprędzej na konsultację do lekarza prowadzącego.

Jak długo czeka się na operacje kręgosłupa?

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia struktur nerwowych kręgosłupa, zabieg jest przeprowadzany pod nieustanną kontrolą wzroku, dotyku oraz zdjęć rentgenowskich. Operacja trwa około dwóch godzin.

Jak dlugo boli noga po operacji kręgosłupa?

Często spotykanym przebiegiem jest całkowite ustąpienie dokuczliwych rwących bólów z nogi (tzw. rwy kulszowej) natychmiast po operacji, zaś wspomniane sensacje czuciowe mogą ustępować tygodniami lub dłużej.

Jak długo na zwolnieniu lekarskim po operacji kręgosłupa?

Te zasady nie obowiązują w przypadku innych pacjentów — zarówno chorym przewlekle (np. na kręgosłup, w tym dyskopatię), jak i pozostałym chorym, którzy otrzymali L4 od lekarza rodzinnego, przysługuje taka sama długość zwolnienia lekarskiego — czyli 182 dni rocznie.

Czy po operacji przepukliny kręgosłupa można pracować fizycznie?

Zdecydowanie tak. Przez okres 4-6 tygodni (tu decyduje lekarz lub fizjoterapeuta prowadzący) gorset lędźwiowy jest niezbędny podczas poruszania się poza domem oraz w środkach komunikacji (samochód, komunikacja miejska).

Czy przepuklina kręgosłupa może się odnowić?

Przepuklina może się cofnąć, może też prawie całkowicie zniknąć, jednak nie oznacza to, że pęknięty dysk się zregeneruje. Prace naukowe, jak również moje doświadczenie w leczeniu dyskopatii dowodzą, że przepuklina kręgosłupa może prawie zupełnie wchłonąć się i zniknąć.

Jak wstawać po operacji przepukliny?

Lekarze zalecają jednak jak najwcześniejsze wstanie z łóżka i chodzenie, ponieważ pozwala to przywrócić prawidłową perystaltykę jelit, a także chroni przed powstawaniem zrostów oraz ciągnącej blizny. Po tygodniu od operacji możemy już zacząć samodzielnie prowadzić samochód.