Hemoroidy objawy – czy wiesz, jak rozpoznać problem?
Hemoroidy, czyli tak zwane guzki krwawnicze to bardzo popularna, choć wstydliwa choroba. Szacuje się, że okresowo może dotyczyć co drugiego Polaka. Nie wszyscy mają jednak świadomość ich obecności. Tymczasem hemoroidy objawy są zazwyczaj jednoznaczne w weryfikacji, choć samych hemoroidów nie można zobaczyć ani poczuć. W nielicznych sytuacjach powodują dyskomfort. Jakie są zatem objawy, które mogą wskazywać na problem?

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy to naturalne uwypuklenia, zbiorniczki znajdujące się w odbycie. Pozwalają one na wypróżnianie i na trzymanie kału w kanale odbytu. Dopiero nienaturalnie rozciągnięte hemoroidy zaczynają nieprawidłowo pracować. Stanowią przyczynę dyskomfortu i przykrych symptomów.

hemoroidy objawy

Hemoroidy objawy

Najłatwiej zaobserwować objawy hemoroidów w trakcie zaparć, kiedy próbujemy się wypróżnić. Powstaje wtedy ciśnienie, sprawiające, że hemoroidy zaczynają krwawić. Krwawienie w trakcie oddawania kału jest najczęstszym objawem hemoroidów.

Czasami w trakcie mocnego napięcia hemoroid może wydostać się przez odbyt i możemy go wyraźnie poczuć – typowe jest odczuwanie bólu i dyskomfortu, a czasami także pieczenia.

Poza tym hemoroidy dają też inne objawy: dziwne poczucie niepełnego wypróżnienia. Z czasem, nieleczone, stają się coraz bardziej uciążliwe. Dlatego lepiej nie lekceważyć problemu, bo szybka reakcja na żylaki odbytu pozwala błyskawicznie poradzić sobie z problemem, bez konieczności sięgania po ostateczne rozwiązanie – chirurgiczne.

Hemoroidy objawy – kiedy do lekarza?

Jeśli obserwujemy u siebie problem z krwawieniem w trakcie wizyt w toalecie, warto skonsultować się z lekarzem. Być może problemem są właśnie hemoroidy. Czasami jednak przyczyna może być inna, dużo poważniejsza, na przykład nowotwór jelita grubego i odbytu.

Mając na uwadze, że sama krew nie jest wystarczającym powodem do zdiagnozowania problemu, warto zachować ostrożność. Dopiero lekarz po badaniu fizykalnym, może potwierdzić nasze przypuszczenia.

Pilnej wizyty u lekarza wymaga sytuacja, kiedy:

  • masz czarny, smolisty stolec,
  • w stolcu są strzępy krwi lub krew,
  • towarzyszą Ci zawroty głowy,
  • omdlenia.

Wszystkie te objawy sugerują, że w układzie pokarmowym znajduje się źródło rozległego krwawienia, które należy odnaleźć i usunąć.

Kategorie: Sprawdź objawy

Tagi: ,,