Ekstrakt z mięty pieprzowej – 9 korzyści zdrowotnych
Liście mięty pieprzowej są znane od tysięcy lat, zostały znalezione już w piramidach. Nasi przodkowie nie mylili się, sięgając po miętę pieprzową. Wykorzystywali ją nie tylko dla walorów zapachowych czy smakowych, ale również leczniczych. Współczesne wyniki badań potwierdziły, że roślina wykazuje wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Oto najważniejsze.

Zespół jelita drażliwego i inne nieprawidłowości

Ekstrakt z mięty pieprzowej jest skuteczny w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Zaleca się go stosować u osób z lekką lub umiarkowaną chorobą, dla złagodzenia objawów i ogólnej poprawy jakości życia. Według badań, około 75% otrzymujących olejek miętowy odnotowała zmniejszenie bólu jelit w przeciągu dwóch tygodni stosowania. Wykazano również, że olejek miętowy zmniejsza skurcze okrężnicy. Inne badania wykazały dobry wpływ ekstraktu z mięty pieprzowej na funkcjonowanie pacjentów z zaburzeniami czynnościowymi układu pokarmowego.

ekstrakt z mięty pieprzowej

Kolka dziecięca

Badania opublikowane w 2013 roku wykazały, że mięta jest równie skuteczna jak chemiczny simetikon w leczeniu kolki u niemowlaków.

Ból brodawek

W badaniu z 2007 roku wykazano, że woda miętowa jest skuteczna w pielęgnacji brodawek. Pozwala chronić brodawki przed pękaniem i zmniejsza ból związany z karmieniem.

Katar sienny

Ekstrakt z mięty pieprzowej może być skutecznym remedium na katar sienny. W jaki sposób zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa? Przede wszystkim poprzez hamowanie wydzielania histaminy.

Poprawa pamięci i koncentracji

Badania przeprowadzone w 2006 roku wykazały, że ekstrakt z mięty pieprzowej ma korzystny wpływ na pamięć, poprawia koncentrację i korzystnie wpływa na zdolności intelektualne.

Zmniejsza mdłości

Mięta pozwala również zmniejszyć mdłości. Wykazano, że jest szczególnie skuteczna w trakcie chemioterapii, pozwala bowiem zmniejszyć negatywne skutki leczenia.

Na próchnicę

Wykazano, że ekstrakt z mięty pieprzowej jest skuteczniejszą w działaniu substancją niż chlorheksydyna używana w płynach do płukania ust. Pozwala zahamować rozwój bakterii i tym samym przeciwdziała rozwoju próchnicy. Już w średniowieczu używano sproszkowanych liści mięty do usuwania przykrego zapachu z ust i do wybielania zębów.

Przeciwdziała rakowi prostaty

Mięta zawiera związek znany jako mentol, który hamuje wzrost raka prostaty.

Walczy z wirusem opryszczki

Wyciąg z mięty pieprzowej pozwala poradzić sobie z wirusem opryszczki. W badaniach udowodniono, że za jego pośrednictwem dochodzi do hamowania wzrostu wirusa.

Kategorie: Domowa apteczka

Tagi: ,