Dziurawiec zwyczajny – tanie zioło o wielu zaletach

Oceń post

Dziurawiec zwyczajny to niezwykła roślina w naszej szerokości geograficznej. Tania i powszechna – porastająca łąki, zbocza, skraje lasów, posiadająca wiele wartościowych składników, które świetnie wpływają na stan zdrowia i funkcjonowanie organizmu. Dziurawiec sprawdzi się w Twojej domowej apteczce.

Dziurawiec zwyczajny to powszechnie występujące zioło, w wielu środowiskach uznawane za chwast. Swoją nazwę wzięło od charakterystycznej formy liści, które pod światło pokazują swoją podziurawioną strukturę. Dziurawiec to roślina o żółtych kwiatach i niezwykłych właściwościach.

Co kryje dziurawiec zwyczajny?

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) ma w składzie hyperycynę, która jako silny flawonoid działa moczopędnie. Oprócz tego zawiera: hyperozyd, kwercetyn i rutynę, które mają działanie bakteriostateczne, uszczelniające na naczynia włosowate, jak również przeciwbiugunkowe. Dziurawiec działa również jak naturalny antybiotyk za sprawą hyperforyny.

Skład jest jeszcze bogatszy niż tylko te substancje wymienione wyżej, dziurawiec zwyczajny zawiera żywice, pektyny, sole mineralne, witaminy A i C, cukry, kwasy organiczne, olejki eteryczne.

Dziurawiec zwyczajny na depresję

Dziurawiec to roślina, która wykazuje podobne działanie jak leki przeciwdepresyjne.

Według licznych badań ma podobną skuteczność co one w leczeniu łagodnej i średniozaawansowanych zaburzeń nastroju. Badania wykazały jednak, że zioło okazało się, paradoksalnie, całkiem nieskuteczne w leczeniu depresji ciężkiej. Co ciekawe również konwencjonalne leki w przypadku bardzo zaawansowanej choroby miały niską skuteczność, porównywalną z…placebo.

Inne zastosowanie dziurawca

Dziurawiec ma również inne zastosowanie:

  • utrata apetytu,
  • bezsenność,
  • stany lękowe,
  • zmienność nastrojów – i inne objawy menopauzy,
  • zaburzenia uwagi,
  • nadpobudliwość,
  • migrena i innego typu bóle głowy,
  • nerwobóle,
  • zespół jelita drażliwego,
  • olej z dziurawca stosowany jest na oparzenia, ugryzienia komarów, a także hemoroidy.

Ostatnie wpisy:

W jakiej formie stosować dziurawiec zwyczajny?

Dziurawiec może być stosowany w wersji płynnej, jak również jako tabletki. Bardzo popularne, choć już nie tak skuteczne są herbatki wykorzystujące to zioło.

Najczęściej w leczeniu zaburzeń nastroju stosuje się dawkę 300 mg stosowaną trzy razy dziennie w formie dobrze wchłanianego ekstraktu.

Dziurawiec zwyczajny: możliwe skutki uboczne

Dziurawiec może powodować skutki uboczne, choć są one rzadko spotykane. Do najczęstszych zalicza się:

  • reakcje alergiczne
  • roztrój żołądka
  • zwiększona wrażliwość skóry na słońce,
  • podwyższone ciśnienie krwi.

Kiedy dziurawiec zwyczajny jest zakazany?

Stosowanie dziurawca zwyczajnego nie jest wskazane u kobiet w ciąży, osób starszych, chorych przewlekle i dzieci.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania dziurawca z innymi lekami, zioło to może wchodzić w interakcje z innymi preparatami.

Dorota Kowal

Cześć! Nazywam się Dorota i witaj w moim świecie, w którym piękno spotyka naukę. Od zawsze byłam zafascynowana tym, jak różnorodne składniki i formuły oddziałują na naszą skórę i ciało, nadając im blask i zdrowy wygląd. Moja pasja do kosmetyków rozpoczęła się już w młodym wieku, kiedy pierwszy raz zanurzyłam palce w kremie mojej mamy. Z czasem ta fascynacja przekształciła się w prawdziwe zamiłowanie do nauki o składnikach i ich działaniu. Lubię eksperymentować z nowymi produktami, a jeszcze bardziej cenię sobie zdobywanie wiedzy o tym, co naprawdę działa, a co to tylko chwilowa moda.

Dodaj komentarz