Dynia właściwości, których możesz nie znać
Dynia to niezawodne pod wieloma względami, zdumiewające swoimi rozmiarami warzywo, które znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale w kosmetyce i medycynie. Może nawet służyć jako pojemnik – skóra dyni jest bowiem twarda, a warzywo stworzone do usuwania miąższu, dlatego znajduje tradycyjne już zastosowanie podczas tworzenia ozdób na halloween.

Jaki dynia właściwości zdrowotne posiada? O tym w tym artykule.

Amerykańskie warzywo

Dynia pochodzi z Ameryki, była pierwszym cennym pożywieniem dla Indian. Najstarsze pestki pochodzą z okresu 7000-6000 pne i zostały znalezione w Ameryce Północnej.

Razem z ziemniakami i pomidorami dynia była pierwszym warzywem, które zostało wywiezione po odkryciu Ameryki.

dynia właściwości

Obecnie istnieje wiele odmian dyni, różniących się kształtem i rozmiarem.

Jak wybrać dobrą dynię?

W jaki sposób sprawdzić, czy dynia jest świeża i nadaje się do jedzenia? Dobrym sposobem jest po prostu opłukać dynię, jeśli usłyszymy głuchy odgłos, oznacza to, że dynia nadaje się do jedzenia – jest świeża, twarda i dojrzała.

Trochę ryzykowne jest kupowanie dyni w kawałku, ponieważ miąższ dyni dość szybko wysycha.

Dynia kupiona w całości może być bez problemu przechowywana w ciemnym i chłodnym miejscu. Po pokrojeniu warzywo należy przechowywać w lodówce, najlepiej zawinięte w folię spożywczą.

Dynia właściwości zdrowotne

Dynia to szalenie uniwersalny składnik, który może nam posłużyć do przygotowywania zup, dań głównych a nawet deserów. Miąższ dyni przykładowo świetnie sprawdza się w ciastach.

Spożywanie dyni jest korzystne dla zdrowia. Wraz z warzywem zjadamy wiele cennych składników: białko, błonnik, wapń, żelazo, sód, potas, fosfor, witamina B1, B2, A, PP, C.

Miąższ dyni dostarcza karotenoidów i cennych pektyn. Natomiast pestki dyni są bogate w fitosterole i tłuszcze oleiste. Rozgniecione nasiona dyni pozwalają uzyskać olej, a z dodatkami lub bez stanowią świetną przekąskę.

Dynia właściwości ma również w zakresie przeciwpasożytniczym. Szczególnie cenne są pod tym względem nasiona warzywa. Jest to możliwe za pośrednictwem kukurbityny, aminokwasu, który zwarty jest w nasionach dyni, a który paraliżuje robaki i ułatwia ich wydalanie przez organizm.

Dynia może również zmniejszać stany zapalne skóry, jak również zapobiegać stanom zapalnym dróg moczowych.

Sok z dyni może posłużyć jako skuteczny lek moczopędny. W tym celu eksperci zalecają picie szklanki soku z dyni rano na pusty żołądek.

Niewiele osób wie, że ekstrakt z dyni zmieszany z mlekiem pomaga w leczeniu prostaty, jak również jest skuteczny na problemy żołądkowe.

Dynia właściwości kosmetyczne

Dynia jest świetnym składnikiem maseczek kosmetycznych. Możemy ją wykorzystać,  by uzyskać efekt tonizowania skóry i jej rozjaśnienia. Maseczka z dyni sprawdzi się zwłaszcza na skórze tłustej, skłonnej do występowania zaskórników.

Jak wykonać maseczkę z dyni? Poprzez połączenie surowej dyni, z nasionami oraz odrobiną miodu.

Dynia właściwości nietypowe

Dynia może posłużyć również jako element budujący fajki, pojemniki, karafki do wina czy wody. Wysuszone i wydrążone są bardzo pomocne – a były wręcz niezastąpione setki lat temu.

Kategorie: Przepisy na zdrowie

Tagi: ,,