Domowe sposoby na zatoki: maści, inhalacje, okłady
Problemy z zatokami są dzisiaj bardzo powszechne. Najczęściej diagnozuje się zapalenie zatok o charakterze ostrym lub przewlekłym. Raz przebyta choroba niestety nie prognozuje dobrze, istnieje duże ryzyko, że pojawi się ponownie. Dlatego osoba, która raz chorowała, powinna mieć się na baczności i mieć pod ręką domowe sposoby na zatoki, które pozwalają zadziałać profilaktycznie oraz leczniczo. Oto one.

domowe sposoby na zatoki

Domowe sposoby na zatoki – tanie i skuteczne

Zatoki można leczyć domowymi sposobami, które nie dość, że są ogólnodostępne, to jeszcze są tanie i skuteczne. Można je stosować zewnętrznie lub wewnętrznie Co warto wypróbować?

  • kompresy
  • inhalacje
  • okłady,
  • płukanki
  • herbaty.

Wszystkie domowe sposoby na zatoki należy włączyć niezwłocznie, gdy pojawią się pierwsze objawy choroby. Tylko wtedy mogą być skuteczne.

Domowe sposoby na zatoki: wietrzenie i odpowiednia wilgotność

Najważniejsza jest profilaktyka. Dlatego jeśli chcemy mieć spokój ze stanami zapalnymi zatok, musimy systematycznie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Ponadto w okresie grzewczym trzeba pamiętać o zachowaniu optymalnej wilgotności w pomieszczeniach. To pozwala uchronić śluzówkę i gruczoły śluzowe znajdujące się w okolicy zatok przed wysuszeniem i w konsekwencji zatoki przed rozwojem w ich jamach bakterii.

Domowe sposoby na zatoki: zioła

Na zatoki czołowe, których zapalenie wiąże się zazwyczaj z dużym bólem, a niekiedy podwyższoną temperaturą i wyciekiem z nosa, sprawdzą się zioła. W formie naparów o herbat pozwalają rozrzedzić wydzielinę i ułatwiają powrót do choroby.

  • napary ze świeżego korzenia imbiru – uszczelniają zatoki zwiększając produkcję śliny, działają rozgrzewająco, co pozwala ukoić ból. Poza tym imbir działa przeciwbólowo.
  • napary z cynamonu – działają rozgrzewająco
  • korzeń lukrecji, dziewanny, pierwiosnka i czarnego bzu – pozwalają upłynnić wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie.

Domowe sposoby na zatoki: maści

Na problemy z zatokami często poleca się metody stosowane miejscowo w postaci maści. Najpopularniejszymi jest maść kamforowa i bursztynowa. Maści działają rozgrzewająco, delikatnie koją, niestety mogą powodować uczulenia, dlatego należy sprawdzić ich działanie przed zastosowaniem na większym obszarze.

Domowe sposoby na zatoki: inhalacje

W leczeniu chorób zatok dobrze sprawdzają się również inhalacje, na przykład tradycyjne nad miską z gorącą wodą z kilkoma kropelkami olejków (olejku eukaliptusa, mięty, bazylii, anyżu, lawendy, sosny  lub jałowca), ułatwiających oczyszczanie zapchanych zatok.

Bardzo ważne jest, by inhalacja była przeprowadzana systematycznie i trwała co najmniej 10 minut.

Domowe sposoby na zatoki: okłady

W celu udrożnienia zatok stosuje się domowe okłady, które przykładane zewnętrznie znacznie poprawiają samopoczucie chorego. Należy pamiętać, że powinny być ciepłe i powinno się je nakładać w okolicy czoła, nosa i policzków. Do tego celu najlepiej sprawdzają się macierzanka piaskowata, majeranek, krwawnik, ziele serdecznika, które zmniejszają przekrwienie błon śluzowych, ułatwiają oddychanie, a także działają odkażająco i przeciwzapalnie.

Kategorie: Domowe sposoby na ...

Tagi: ,,