domowe sposoby na zaparcia

Zaparcie uważa się za nieprawidłowe przejście twardego, suchego kału przez odbytnicę. Częstotliwość wypróżnień może się różnić w zależności od osoby. Zaparcia mogą być spowodowane niewłaściwą dietą, otyłością, lekami, ciążą i porodem, zespołem jelita drażliwego (IBS), nieswoistym zapaleniem jelit (IBD), niedrożnością jelit lub nowotworem. Zwykle powoduje trudności lub oddawanie nieregularnego stolca z trudnością lub bólem.

Dieta jako domowy sposób na zaparcia

Zaparcie jest częstym zaburzeniem trawienia, które może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak niektóre leki, zła dieta, brak aktywności fizycznej itp. Istotne jest, aby okrężnica była zdrowa i regularna, oraz była bezpieczna przed zaparciami.

1. Dodaj do swojej diety produkty bogate w błonnik, takie jak produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa.

2. Przyjmuj więcej płynów (zwłaszcza wody), co wspomaga proces trawienia i normalizuje ruchy jelit

3. Jedz mniejsze porcje jedzenia w ciągu dnia

4. Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga czy tai chi, są dobrym sposobem na złagodzenie zaparć

5. Wypij herbatę miętową przed snem

Domowe sposoby na zaparcia: zioła

Istnieje wiele domowych sposobów na zaparcia. Najpopularniejsza jest herbata ziołowa. Idealnie powinna to być herbata miętowa. Wiadomo, że działa relaksująco, co jest bardzo pomocne w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego i zaparć.

Przeczytaj również:

STYL ŻYCIA A ZDROWIE – CZY WIESZ, CO MA WPŁYW NA ZDROWIE?

Jest tak wiele ziół na zaparcia, a niektóre z nich są naprawdę skuteczne. Znaleźliśmy listę domowych środków na zaparcia i wybraliśmy te, które najlepiej sprawdzą się u osób w różnych sytuacjach.

Oto lista naszych ulubionych ziół na zaparcia:

– Korzeń prawoślazu: działa kojąco na jelita i działa przeciwzapalnie. Możesz go użyć do złagodzenia bólu brzucha, wzdęć, gazów, biegunki i skurczów żołądka. Jest również dobry do obniżania poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 1 lub 2.

– Korzeń mniszka lekarskiego: był używany od czasów starożytnych w celu poprawy funkcji wątroby, funkcji woreczka żółciowego, przepływu żółci z wątroby do woreczka żółciowego i trzustki.

Pozostałe domowe sposoby na zaparcia u dorosłych

Zaparcie to stan, w którym stolce stają się suche, twarde i trudne do przejścia. Jest klasyfikowana jako powszechne zaburzenie żołądkowo-jelitowe o nieznanych przyczynach. W większości przypadków zaparcia są spowodowane czynnikami stylu życia, takimi jak zła dieta lub brak aktywności fizycznej. Jednak zdarza się, że dzieci i dorośli mogą cierpieć z powodu bardziej skomplikowanych przyczyn, takich jak zapalenie jelit lub zespół jelita drażliwego.

Jest wiele rzeczy, które ludzie mogą zrobić w domu, aby złagodzić zaparcia bez uciekania się do środków przeczyszczających lub innych leków. Niektóre opcje obejmują:

  1. spożywanie pokarmów bogatych w błonnik,
  2. picie wystarczającej ilości płynów,
  3. dodawanie probiotyków do diety,
  4. regularne ćwiczenia.

Bezpieczne domowe sposoby na zaparcia u dzieci

Zaparcie może być bardzo powszechnym i niewygodnym problemem dla dzieci. Może również prowadzić do bólu i dyskomfortu, a także innych problemów zdrowotnych. Istnieje jednak wiele bezpiecznych środków, które rodzice mogą wykorzystać, aby rozwiązać ten problem.

Istnieje wiele domowych środków, które rodzice mogą zastosować, aby pomóc swoim dzieciom w zaparciach. Przykłady tych środków zaradczych obejmują:

● Zapewnienie dziecku diety bogatej w błonnik,

● Podanie herbatki ziołowej np. rumianku,

● Zachęcanie dziecka do picia większej ilości wody w ciągu dnia.