Domowe sposoby na bóle menstruacyjne
Bóle miesiączkowe to jeden z bardziej znienawidzonych aspektów kobiecości. Gdy przychodzą, nigdy nie są mile widziane. Znacząco utrudniają funkcjonowanie, odbierają pewność siebie, dlatego tak cenne stają się metody na ich zmniejszenie. Najlepiej gdy są naturalne. Oto one – domowe sposoby na bóle menstruacyjne.

Sposoby na bóle menstruacyjne – odpowiednie nawodnienie

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale bóle menstruacyjne można zmniejszyć, dbając o odpowiednią podaż wody. Systematyczne dostarczanie jej pozwala zmniejszyć objawy odwodnienia. Ponadto chroni od zatrzymywania wody w organizmie i tym samym bolesnych wzdęć podczas miesiączki.

ból menstruacyjny

Najlepsza w okresie okołomiesiączkowym będzie ciepła lub gorąca woda – wszelkie herbatki ziołowe, które pozwolą zwiększyć przepływ krwi do skóry i działają relaksująco na mięśnie. Niektóre korzystnie oddziałują na nastrój oraz niwelują ból – melisa, mięta pieprzowa, rumianek, malwa czarna.

Warto również zadbać o warzywa bogate w wodę – sałatę, seler, ogórki, arbuz.

Sposoby na bóle menstruacyjne – dobrze zbilansowane posiłki

Miesiączka to naturalny etap w cyklu menstruacyjnym. Generalnie nie powinna być ona bardzo bolesna. Gdy tak się dzieje, warto poszukać przyczyn. Często są nimi niedobory witamin i składników odżywczych.

sposoby na bóle menstruacyjne

Dlatego warto zadbać o to, by w diecie znajdowało się wszystko to, co niezbędne. Szczególnie cenny jest:

  • brązowy ryż – bogaty w witaminę B6, która redukuje wzdęcia,
  • oliwa z oliwek – która dostarcza witaminę E – udowodniono, że odpowiednia ilość witaminy E na dwa tygodnie przed miesiączką zmniejsza dyskomfort w jej trakcie,
  • mięso z kurczaka, ryby, zielone warzywa – dostarczają żelaza, którego ubywa wraz z krwią miesięczną. Wystarczająca ilość żelaza pozwala zadbać o dobre samopoczucie i odpowiednią ilość energii,
  • orzechy włoskie, migdały, nasiona dyni – dostarczają manganu, który zmniejsza skurcze i ułatwia wydalanie krwi miesięcznej.

Bardzo ważne, by podczas menstruacji unikać pokarmów, które mogą pogorszyć samopoczucie i zwiększyć dyskomfort – szczególnie tłustych potraw, gazowanych napojów i alkoholi. W trakcie miesiączki niewskazane są też zimne napoje.

Ponadto dobre efekty może przynieść zmniejszenie ilości kofeiny. W trakcie miesiączki nie sprawdzi się też soda czy czekolada. Zamiast nich lepiej sięgnąć po herbatę z imbirem, herbatę rumiankową lub miętową z dodatkiem cytryny.

Sposoby na bóle menstruacyjne – ciepła herbata malinowa

Doświadczenie wielu kobiet potwierdza, że podczas miesiączki sprawdza się herbata malinowa (najlepiej przygotowana z liści malin). Najlepiej pić ją kilka dni przed planowaną miesiączką i w jej trakcie – trzy razy dziennie. Dzięki temu uzyskamy efekt rozluźnienia macicy, co ułatwi jej oczyszczanie, dodatkowo poprawimy sobie nastrój i dostarczymy organizmowi całej listy cennych substancji.

Sposoby na bóle menstruacyjne – cynamon

Dobrym i tanim sposobem na bóle menstruacyjne jest…cynamon, który łagodzi bolesne skurcze, a dodatkowo dostarcza wielu cennych składników – błonnika, wapnia, żelaza, czy manganu, dbając o równowagę ważnych składników w organizmie.

Sposoby na bóle menstruacyjne – imbir

Bóle menstruacyjne świetnie redukuje imbir. Wystarczy niewielka ilość dodana do herbaty, by uzyskać efekt rozgrzania i zrelaksować się, ułatwiając organizmowi poradzenie sobie z wewnętrznym napięciem.

Wapń w połączeniu z witaminą K2 i D

Sposoby na bóle menstruacyjne? Doskonałe efekty daje włączenie w dietę suplementów z witaminą D (której organizm nie potrafi wytworzyć bez odpowiedniej dawki promieni słonecznych) i K2. Dodatkowo przyda się wapń, który w otoczeniu tych witamin najlepiej się wchłania.

Dla kobiet w wieku od 18 do 50 lat każdego dnia niezbędne jest dostarczenie 1000 mg wapnia. Znajdziemy go w nabiale, migdałach, sezamie, zielonych warzywach liściastych.

Sposoby na bóle menstruacyjne – ciepły okład na brzuch lub dolny odcinek pleców

Ciepły okład na brzuch lub dolny odcinek pleców to dobry i tani sposób na zmniejszenie bólu. Niestety w wielu kręgach niedostatecznie doceniany. Wystarczy ręcznik zamoczony w gorącej wodzie lub ciepły prysznic, by poczuć się wyraźnie lepiej. Na rynku dostępne są też gotowe termofory, które można wykorzystać podczas „trudnych dni”.

A Wy, znacie domowe sposoby na bóle menstruacyjne?

Kategorie: Domowe sposoby na ...

Tagi: ,,,