Domowe sposoby na białe zęby

Oceń post

Kto z nas nie marzy o pięknym białym uśmiechu. Co  możemy zrobić aby naturalnie wybielić  zęby bez ponoszenia ogromnych kosztów oraz niszczenia ochraniającego je szkliwa. Jest wiele naturalnych sposobów, niektóre pewnie was zaskoczą.

Kolor naszych zębów nie jest tylko uwarunkowaniem genetycznym, ogromny wpływ na stan naszego uzębienia ma nasza dieta (kawa, herbata, czerwone wino) jak i nawyki, na przykład palenie papierosów. Istnieje wiele nowoczesnych metod, które sprawią, iż twój uśmiech będzie niczym z Hollywood. Niestety koszt takich zabiegów waha się od 800 do 1800 złotych, w zależności od wybranej metody. W przypadku licówek cena może dojść aż do 1500 zł za ząb, koszt, na który nie każdy może sobie pozwolić. Jak więc osiągnąć podobny efekt nie wydając fortuny.

Otóż pomyślałeś kiedyś, że z pozoru bezużyteczna skórka od banana pomoże w uzyskaniu pięknego, białego uśmiechu. Albo węgiel aktywny, który kojarz się jedynie z lekiem na zatrucia. Poniżej przedstawiam niektóre z tych jakże prostych i tanich sposobów, jak również te, których nie powinno się stosować, chodź uchodzą za równie naturalne.

Najpopularniejszy sposób na białe zęby, czyli Węgiel Aktywny

substancja składająca się głównie z węgla pierwiastkowego w formie bezpostaciowej (sadza), częściowo w postaci drobnokrystalicznego grafitu. Charakteryzuje się bardzo dużą porowatą powierzchnią, dzięki czemu jest doskonałym absorbentem wielu związków chemicznych.

Jest dostępny w formie sprasowanych tabletek albo tabletek w kapsułkach. Prasowane tabletki należy rozgnieść na proszek, a następnie zanurzamy w nim mokrą szczoteczkę. Jeśli chodzi o kapsułki, otwieramy jedna a jej zawartość wysypujemy na mokra szczoteczkę, a następnie myjemy zęby przez kilka minut i gotowe. Węgiel aktywny można wymieszać z olejem kokosowym, który wpływa korzystnie na florę jamy ustnej  i zdrowie dziąseł, lub olejem sezamowym, aby uzyskać pastę.  Przy mocnych przebarwieniach zębach wskazane jest codzienne mycie węglem aktywnym przez tydzień, a następnie raz w tygodniu, aby utrzymać efekt. Węgiel wchłania zanieczyszczenia pozostawiając czyste białe zęby jak również bakterie powodujące nieświeży oddech. Efekty są widoczne już po pierwszym użyciu.

SKÓRKA BANANA

Przez kilka minut, pocieraj zęby,  wewnętrzną stroną skórki od banana. Następnie wypłucz usta bądź umyj zęby jak zawsze. Banany w tym ich skórka zawierają wszystkie najważniejsze witaminy A, C, E, K oraz te z grupy B. Nie brakuje w nich także składników mineralnych takich jak magnez, fosfor i wapń, które pomagają w utrzymaniu zdrowych i mocnych zębów. Metoda ta ma tyle samo zwolenników co i przeciwników. Jedno jest pewne, jeśli nie uczyni waszych zębów śnieżno białymi to na pewno im nie zaszkodzi. Wypróbujcie sami.

TRUSKAWKI

Rozgnieć truskawkę i wyszczotkuj nią zęby, tak jak byś to robił pastą do zębów. Następnie wypłucz usta wodą albo umyj je pastą do zębów. Truskawki zawierają „astringent” substancję chemiczną, która pomaga usunąć przebarwienia, a witamina C wybiela zęby usuwając z nich osad.

INNE WARZYWA I OWOCE

Chrupiące warzywa i owoce, takie jak marchew, seler naciowy, jabłka czy gruszki. Jedząc je na surowo w naturalny sposób usuwają z zębów osad, nie wspominając już o wartościach odżywczych. Są wspaniałym źródłem witamin i minerałów niezbędnych dla zdrowia zębów i ciała.


Wśród naturalnych metod wybielania są i takie, których nie powinniśmy stosować:

WODOROWĘGLAN SODU

(potocznie zwany sodą oczyszczoną)

Ironicznie, soda jest najczęściej stosowanym naturalnym środkiem wybielającym. Właściwości musujące sody oczyszczonej pomagają w usunięciu zabrudzeń w głębszych warstwach szkliwa. Niestety wysokie właściwość  ścierające wodorowęglanu sodu szybko ścierają szkliwo. Zęby stają się wrażliwe i bardziej podatne na uszkodzenie.

SOK CYTRYNOWY, OCET JABŁKOWY

W szczególności kwasy znajdujące się w tych produktach, z biegiem czasu erodują szkliwo; „Podczas zbyt długiego lub częstego kontaktu zębów z kwaśnym sokiem może dochodzić do miejscowych nadtrawień mineralnej tkanki zęba”.

Spróbujcie i dajcie znać, jakie są wasze wrażenia. A możne ktoś z was zna jeszcze inne naturalne sposoby?

Dorota Kowal

Cześć! Nazywam się Dorota i witaj w moim świecie, w którym piękno spotyka naukę. Od zawsze byłam zafascynowana tym, jak różnorodne składniki i formuły oddziałują na naszą skórę i ciało, nadając im blask i zdrowy wygląd. Moja pasja do kosmetyków rozpoczęła się już w młodym wieku, kiedy pierwszy raz zanurzyłam palce w kremie mojej mamy. Z czasem ta fascynacja przekształciła się w prawdziwe zamiłowanie do nauki o składnikach i ich działaniu. Lubię eksperymentować z nowymi produktami, a jeszcze bardziej cenię sobie zdobywanie wiedzy o tym, co naprawdę działa, a co to tylko chwilowa moda.

Dodaj komentarz