Czym najlepiej golić miejsca intymne?

Po pierwsze, osobista pielęgnacja nie jest konieczna, ale jeśli chcesz być swoim własnym stylistą, popieramy to! A więc do 84% kobiet, które twierdzą, że regularnie dbają o swoje włosy łonowe – rozumiemy, że niezależnie od tego, czy depilujesz się woskiem, golisz maszynką, czy laserem, usuwanie włosów łonowych może powodować dyskomfort.

Bez względu na wybraną metodę, usuwanie włosów łonowych często podrażnia skórę. Zewnętrzna skóra jest delikatna i wymaga szczególnej pielęgnacji po wizycie w salonie (a.k.a. w łazience). Przeanalizujmy zalety i wady usuwania owłosienia łonowego.

Golenie maszynką

Golenie jest zdecydowanie najpopularniejszą metodą usuwania owłosienia łonowego. Chociaż jest to metoda tania i wygodna, nie zapewni Ci długotrwałych rezultatów, a szanse na pojawienie się wysypki i wrastających włosków wzrastają, jeśli masz wrażliwą skórę. Bądź delikatna i nie spiesz się, kiedy zdecydujesz się na golenie okolic bikini.

Jaki jest więc najlepszy sposób na zapobieganie podrażnieniom i wrastającym włoskom po goleniu? Na początek upewnij się, że używasz nowej i czystej maszynki (pomoże to zminimalizować ryzyko infekcji). Podczas golenia maszynka tarcie o skórę powoduje podrażnienie skóry i powstawanie wysypki. Aby zminimalizować tarcie, przed goleniem nawilż włoski, ponieważ włosy łonowe są znacznie grubsze i gęstsze niż włosy na innych częściach ciała.

Następnie spłucz zewnętrzną część ciała mydłem lub ulubionym kremem do golenia i przytnij włoski, aby maszynka nie musiała pracować w nadgodzinach. Delikatne złuszczanie skóry przed rozpoczęciem golenia jest dobrym pomysłem, ponieważ usuwa nagromadzony olej i martwe komórki naskórka.

Niestety, nie ma prostego sposobu na uniknięcie wrastania włosków. Najlepsze, co możesz zrobić, to zastosować się do wskazówek zapobiegawczych, którymi się podzieliliśmy, i mieć nadzieję na najlepsze. Wrastające włoski powstają, gdy włos wrasta w skórę, zamiast wychodzić na zewnątrz. Kiedy wrastające włoski się pojawią, możesz zauważyć małe, okrągłe zgrubienia, przypominające pryszcze, zwane grudkami, ponieważ organizm traktuje włoski jako ciało obce, z którym należy walczyć. Jeśli są to grudki wypełnione ropą, nazywa się je krostami. Powstają one w wyniku zakażenia spowodowanego przez wrastające włosy. W większości przypadków ustępują one samoistnie.

Nawilżanie tego obszaru to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojej skóry.

Woskowanie

Depilacja woskiem to kolejna popularna metoda, która daje dłuższe i gładsze rezultaty, ponieważ usuwa włoski u nasady. Upewnij się, że włosy mają odpowiednią długość do depilacji woskiem. Jeśli są zbyt krótkie, wosk nie będzie miał się czego trzymać; jeśli włosy są zbyt długie, wosk będzie je łamał, zamiast chwytać u nasady. Jeśli zdecydujesz się spróbować depilacji woskiem, idź do profesjonalisty – łatwo się poparzyć, uszkodzić skórę lub, co gorsza, złapać w wosk rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć.

Efekt po profesjonalnej depilacji woskiem będzie trwała około miesiąca, czyli dłużej niż golenie, ale są też wady depilacji woskiem włosów łonowych. Jeśli masz wrażliwą skórę, depilacja woskiem może być bardzo agresywna i bolesna. Woskowanie świeżo złuszcza skórę i może spowodować, że pozostanie na niej zaczerwienienie, stan zapalny i podrażnienie. Stosowanie kremu nawilżającego przed i po depilacji woskiem pomoże złagodzić nieprzyjemne objawy.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa jest modna już od jakiegoś czasu. Polega ona na naświetlaniu impulsami światła laserowego, które niszczą mieszki włosowe. Spośród wszystkich sposobów usuwania włosów ta metoda jest najdroższa, ale może przynieść trwalsze rezultaty. Zabieg wykonuje się zwykle raz na 4 do 6 tygodni; liczba zabiegów zależy od obszaru poddawanego zabiegowi.

Najczęstsze skutki uboczne depilacji laserowej to zaczerwienienie, opuchlizna i dyskomfort w leczonym miejscu. Jeśli jesteś zainteresowana depilacją laserową, poszukaj certyfikowanego specjalisty. Ta forma usuwania włosów może mieć niebezpieczne skutki uboczne, takie jak oparzenia i otarcia skóry, jeśli nie zostanie przeprowadzona prawidłowo. Wiele osób, które poddały się depilacji laserowej, opisuje to uczucie jako ciepłe szczypanie. Po zabiegu najlepiej jest zastosować chłodny kompres lub krem nawilżający na obszar poddany zabiegowi, aby zminimalizować dyskomfort. Należy pamiętać, że rezultaty nie będą widoczne natychmiast.

Czego NIGDY nie należy robić w tym miejscu

  • NIGDY nie stosuj wybielacza ani farby do włosów na włosy łonowe.
  • NIGDY nie używaj starej maszynki do golenia.
  • NIGDY nie wycinaj wrastających włosków.

Niezależnie od powodu, dla którego chcesz usunąć włoski w tym miejscu, pamiętaj o następujących zasadach: oczyść i delikatnie złuszczaj skórę, namydl zewnętrzną część ciała, użyj czystej maszynki do golenia, a następnie nawilżaj skórę. Nasza skóra tam na dole jest delikatna, więc obchodź się z nią ostrożnie!