Choć ma niepozorną formę, doskonale rozluźnia uścisk szczęki, przynosi ulgę i relaks. Istnieje wiele jej wariantów, dlatego szyna relaksacyjna dobierana jest indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Czas stosowania szyny relaksacyjnej także zależy od konkretnego przypadku, może wynosić od roku do kilku lat.

Czy można jesc w szynie relaksacyjnej?

W czasie użytkowania nakładki nie powinno się jeść ani pić, a po jej wyjęciu należy usunąć preparat wybielający z jamy ustnej i przepłukać ją wodą.

Ile się nosi szynę relaksacyjna?

Czas noszenia szyn relaksacyjnych jest zależny od indywidualnego przypadku, a zatem stopnia zaawansowania bruksizmu czy rodzaju wady zgryzu. Najczęściej wynosi on od roku do kilku lat. Szyny relaksacyjne indywidualnie dla każdego pacjenta wykonuje ortodonta poprzez pobranie wycisku całej szczęki.

Kto robi szynę relaksacyjną?

Korzystanie z szyny relaksacyjnej powinno zostać zlecone przez lekarza stomatologa. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, a także po dokładnym zbadaniu stanu jamy ustnej i uzębienia, decyduje o konieczności jej wykonania. Szyna wykonywana jest zawsze na indywidualne zamówienie.

Czy szyna relaksacyjna prostuje zęby?

Przez kontrolowany nacisk mają one prostować zęby, jednak podobnie jak w przypadku nakładek relaksacyjnych miękkich, nie są polecane przez stomatologów i ortodontów.

Jaka szyna na bruksizm?

Szyny relaksacyjnej może używać każdy, ale jest ona dedykowana przede wszystkim osobom cierpiącym na bruksizm czy też osobom długotrwale żującym gumę do żucia. Taka nakładka może być też stosowana w trakcie leczenia ortodontycznego lub w celu leczenia wad zgryzu.

Jak wyczyścić szynę relaksacyjną?

O szynę relaksacyjną należy dbać w odpowiedni sposób. Ważna jest higiena. Po każdym użyciu trzeba przepłukać ją pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie wyczyścić miękką szczoteczką z niewielką ilością pasty do zębów. Warto pamiętać także o przechowywaniu nakładek w specjalnym pojemniku.

Jak zalozyc szynę na zęby?

Zakupioną nakładkę zanurza się w ciepłej wodzie, a następnie wprowadza do jamy ustnej i zaciska na niej zęby. Po pewnym czasie szyna sztywnieje i można ją wyjąć z buzi. Lekarze specjaliści odradzają stosowanie miękkich szyn relaksacyjnych, gdyż mogą one wyrządzić więcej szkód niż przynieść korzyści.

Jak dbac o szynę relaksacyjna?

Nakładkę na zęby najpierw zanurza się w ciepłej wodzie, później wprowadza do jamy ustnej, a następnie zaciska na niej zęby. Po jakimś czasie szyna twardnieje – wtedy można już wyjąć ją z jamy ustnej. Lekarze dentyści ostrzegają, że szyny relaksacyjne miękkie mają znacznie niższą skuteczność niż twarde.

Jak wyczyścić szynę relaksacyjną?

O szynę relaksacyjną należy dbać w odpowiedni sposób. Ważna jest higiena. Po każdym użyciu trzeba przepłukać ją pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie wyczyścić miękką szczoteczką z niewielką ilością pasty do zębów. Warto pamiętać także o przechowywaniu nakładek w specjalnym pojemniku.

Po co jest szyna gipsowa?

Na SOR szynę gipsową często zakłada się w przypadku skręcenia stawu kolanowego, nawet gdy wykluczono towarzyszące złamania kości udowej i piszczelowej. Unieruchomienie szyną gipsową stosowane jest zwykle w przypadku podejrzenia uszkodzenia więzadeł kolana, np.