Poranna erekcja (wzwód) stanowi normalne zjawisko, które pojawia się zarówno u młodych chłopców, jak i starszych mężczyzn. Przyczyny nocnych wzwodów nie zostały jednoznacznie wyjaśnione, niemniej jednak istnieje kilka hipotez ich powstawania. Zdarza się, że poranny wzwód może zanikać, a niekiedy nawet całkiem ustępuje.

Ile erekcji w ciagu dnia?

Erekcja wówczas wywołana jest najczęściej mechanicznym podrażnieniem tego gruczołu. Niemniej jednak mężczyźni mogą mieć również do czynienia z erekcją bez wyraźnego powodu. Badania wskazują, że u nastolatków do niekontrolowanego wzwodu dochodzi nawet 20 razy dziennie.

Jak długo trwa poranny wzwód?

W istocie bowiem wzwód poranny jest jednym z kilku, do których dochodzi w nocy. Naukowcy dowiedli, że do spontanicznych i nieświadomych erekcji dochodzi w fazie snu, którą nazywamy REM. Faza ta powtarza się cyklicznie około 5 razy w ciągu nocy, trwając każdorazowo około 15-30 minut.

Od czego jest poranny wzwód?

Niektóre badania wskazują na fakt, że niedobór snu może doprowadzić do zmniejszenia się stężenia androgenów we krwi mężczyzny[1]. Obecnie wiadomo już, że w czasie nocnego wypoczynku poziom testosteronu stopniowo rośnie, by tuż przed obudzeniem osiągnąć najwyższy poziom. Stąd przy obudzeniu pojawia się erekcja.

Po czym poznać impotenta?

Impotencja to rodzaj dysfunkcji seksualnej występującej u mężczyzn. Głównym objawem impotencji, z którym chorzy zgłaszają się do lekarza jest brak erekcji lub ejakulacji (wytrysku) mimo podniecenia i satysfakcjonującej gry wstępnej. Krótkotrwałe zaburzenia erekcji są normalne i nie należy ich mylić z impotencją.