Temat „okres a basen” nie jest zatem problemem. Przy miesiączce, bez obaw o kwestie higieny oraz o własne zdrowie, kobieta może korzystać z wody – zarówno kąpiąc się w basenie, jaki i w wannie czy biorąc prysznic.

Czy można używać wkładek podczas okresu?

Wkładki higieniczne Wkładki są super rozwiązaniem w dniach, w których spodziewasz się miesiączki, ale jeszcze jej nie ma i nie chcesz być nią zaskoczona. Są super jako dodatek do tamponów czy kubeczków menstruacyjnych i są świetne na ostatnie dni miesiączki, kiedy już masz tylko plamienie.

Co zrobić gdy ma się okres i jedzie się na basen?

Czy można chodzić na basen w trakcie menstruacji? Tak! Jeśli czujesz, że aktywność na basenie to to, czego potrzebujesz w czasie okresu – śmiało! Jedyne, co musisz zrobić, to pamiętać o użyciu środków higienicznych, dzięki którym unikniesz ewentualnego „przecieku”.

Czy w czasie okresu można się kąpać?

Wytłumaczenie: Ciepłe kąpiele wcale nie „rozrzedzają krwi” i wcale nie powodują krwotoku. Ciepłe kąpiele działają wręcz kojąco i bardzo wiele kobiet odczuwa wielką ulgę, jeżeli chodzi o dolegliwości bólowe podczas miesiączki. Nie ma medycznych przesłanek, żeby się nie kąpać w wannie podczas miesiączki.

Czy można używać tamponów na basenie?

Czy z tamponem można iść na basen? Oczywiście, że tak. Tampony na basen nie różnią się niczym od tych używanych na co dzień. Bez znaczenia jaki rozmiar i markę wybierzesz – najlepiej dostosować go to obfitości krwawienia.

Czy przez tampony okres trwa dluzej?

Jest to obawa zupełnie nieuzasadniona. Tampon wchłania wydzielinę miesiączkową kierując ją do środka, aż cały się wypełni.

Czy sauna może zatrzymać okres?

U niektórych pań może to spowodować, że opóźniona miesiączka w końcu się pojawi. Na podobnej zasadzie działa sauna. Warto jednak pamiętać, żeby nie przesadzać ze zbyt wysoką temperaturą i zbyt długim korzystaniem czy to z kąpieli czy z sauny.

Czy można się myc w goracej wodzie podczas okresu?

Podczas okresu nie wolno zażywać gorących kąpieli w wannie Rozszerza ona naczynia krwionośne, więc następuje nasilenie krwawienia. Co za tym idzie, kąpiel w gorącej wodzie w czasie menstruacji może znacznie osłabić organizm. W skrajnej sytuacji doprowadzi to do krwotoku.

Jak myć miejsca intymne podczas okresu?

Najlepiej rano i wieczorem. Oczywiście możesz się podmywać w ciągu dnia w razie potrzeby, np. gdy zmieniasz tampon, czy podpaskę. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, to równie dobrze możesz skorzystać z chusteczek do higieny intymnej.

Czy można stosować termofor podczas okresu?

Doskwierający ból miesiączkowy złagodzi ciepła kąpiel lub przyłożony do brzucha termofor. Ciepło rozkurczy mięśnie i przyniesie ulgę. Należy jednak pamiętać, aby woda nie była bardzo gorąca, gdyż może to zwiększyć krwawienie. Wśród domowych sposobów na bóle miesiączkowe warto wymienić także ziołolecznictwo.

Co oznaczają skrzepy krwi podczas miesiączki?

Skrzepy podczas okresu są częstym objawem u kobiet, których miesiączki są bardzo obfite i długo trwają. Dochodzi wtedy do niedoboru żelaza, a to z kolei zaburza produkcję antykoagulantu odpowiedzialnego za brak krzepnięcia krwi w trakcie miesiączki, co sprzyja szybszemu oczyszczaniu się z niej organizmu.