Czy plamką żółtą jest uleczalna?

Oceń post

Zwyrodnienie plamki żółtej – leczenie Zwyrodnienia plamki żółtej nie potrafimy wyleczyć. To przewlekła choroba. Możemy jednak opóźnić, a nawet zahamować jej rozwój. Udaje się także poprawić ostrość widzenia, ale niestety tylko na jakiś czas.

Jak leczyć żółtą plamkę?

W przypadku wysiękowej postaci AMD leczenie polega na wprowadzaniu do wnętrza gałki ocznej leku, który hamuje rozwój nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Metoda ta to zastrzyki doszlistkowe wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu, całość trwa zaledwie 5 minut.

Dlaczego widzę żółte plamy?

Jakie są przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej (AMD)? Podstawową przyczyną AMD są zaburzenia przemiany materii w komórkach siatkówki. Wolne rodniki, szkodliwe cząsteczki i związki chemiczne powodują zwyrodnienia plamki żółtej. Obumieranie komórek prowadzi do trwałej utraty ostrości widzenia.

Co jest objawem zwyrodnienia plamki?

Poza tym osoby, które chorują na zwyrodnienie plamki żółtej, często mają trudności z czytaniem, a kolory wydają im się szare i mniej nasycone. Poza tym kontury przedmiotów wydają im się bardziej rozmyte, a w centrum widzenia powstaje ciemna plama.

Jak zregenerować plamkę żółta?

Lekarze zalecają w profilaktyce AMD suplementację diety preparatami zawierającymi luteinę i zeaksantynę, witaminę C i E, cynk i selen oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 (głównie DHA), które według ostatnich badań są niezbędne w przeciwdziałaniu i leczeniu choroby.

Czy można wyleczyć się z AMD?

Bo, choć nie da się AMD jeszcze wyleczyć, to można mu zapobiegać i wdrożyć terapie opóźniające pogarszanie się wzroku, a w niektórych sytuacjach nawet do pewnego stopnia cofnąć ubytki.

Dorota Kowal

Cześć! Nazywam się Dorota i witaj w moim świecie, w którym piękno spotyka naukę. Od zawsze byłam zafascynowana tym, jak różnorodne składniki i formuły oddziałują na naszą skórę i ciało, nadając im blask i zdrowy wygląd. Moja pasja do kosmetyków rozpoczęła się już w młodym wieku, kiedy pierwszy raz zanurzyłam palce w kremie mojej mamy. Z czasem ta fascynacja przekształciła się w prawdziwe zamiłowanie do nauki o składnikach i ich działaniu. Lubię eksperymentować z nowymi produktami, a jeszcze bardziej cenię sobie zdobywanie wiedzy o tym, co naprawdę działa, a co to tylko chwilowa moda.

Dodaj komentarz