Zdarza się, że niektórzy pacjenci przerywają leczenie ortodontyczne. Czasami wynika to z ich rozczarowania powolnymi postępami terapeutycznymi. Brak wymarzonych, szybkich efektów potrafi być dla niektórych osób zniechęcający. Inni zwyczajnie nie przepadają za swoim ortodontą i mają dość regularnych spotkań z nim.

Jakie są rodzaje aparatów na zęby?

W ortodoncji wykorzystuje się dwa podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych: aparat zdejmowany (aparat ruchomy), aparat stały.

Po co się nosi aparat na zęby?

Zazwyczaj dentysta zaleca użycie aparatu ortodontycznego w celu fizycznej poprawy wyglądu twarzoczaszki pacjenta. Dzięki leczeniu ortodontycznemu korygowane są problemy, takie jak krzywe bądź stłoczone zęby, nagryz pionowy, przodozgryz, niewłaściwe ułożenie żuchwy i zaburzenia stawów szczękowych.

Ile kosztuje założenie aparatu na zęby?

W przypadku ceny aparatów stałych zaczynają się one od 1500 zł do 2000 zł w przypadku tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Jeżeli wybierzemy aparat estetyczny lub lingwalny wówczas jego cena może wzrosnąć nawet do 8–9 tys. zł.

Jak długo trwa ściąganie aparatu ortodontycznego?

Pytania dotyczące higieny jamy ustnej po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Ile trwa zdejmowanie aparatu ortodontycznego? Około godziny.

Czy można sciagnac aparat ortodontyczny u innego ortodonty?

Po zbadaniu i ocenie wady zgryzu oraz stanu zębów i aparatu można podjąć taką decyzję. Wszystko zależy od lekarza, który miałby podjąć się leczenia.

Jak zdejmuje się aparat ortodontyczny?

Lekarz ortodonta bądź higienistka stomatologiczna rozpoczyna ściąganie aparatu ortodontycznego od kolorowych gumek lub metalowych ligatur; na końcu, przy użyciu specjalnych kleszczy, zdejmuje przyklejone do zębów zamki. To właśnie zdejmowanie tych ostatnich elementów budzi u pacjentów największy niepokój.

Jak przyspieszyć leczenie ortodontyczne?

Piezocision czyli zabieg dekortykacji przyzębia, polega na delikatnym nacięciu kości szczęki, za pomocą urządzenia Piezotome, przyśpieszając leczenie wad nawet czterokrotnie w porównaniu z tradycyjnym leczeniem ortodontycznym.

Czy można zdjąć aparat ortodontyczny na jeden dzień?

Czy można ściągać aparat ortodontyczny na ślub? Zdejmowanie aparatu ortodontycznego na ślub jest możliwe, jednak należy zaznaczyć, że jego ponowne założenie powinno nastąpić możliwie jak najszybciej.

Jak wygląda retencja?

Retencja to proces stabilizacji skorygowanego zgryzu. Nasz organizm jest tak skonstruowany, że nawet po wyprostowaniu zębów, one niejako „dążą” do tego, by wrócić na swoje dawne miejsce. Dzieje się tak szczególnie u osób dorosłych, którzy przez większość swojego życia mieli krzywe zęby.

Ile czasu trwa retencja?

Dorośli nierzadko słyszą, że retencja w ich przypadku powinna trwać do końca życia. Należy pamiętać przede wszystkim, że ozębna dopiero po upływie około 12 miesięcy jest gotowa na to, aby utrzymać odpowiednie ustawienie zębów. Aparaty retencyjne chronią w tym czasie zęby przed ponownym skrzywieniem.

Jak długo trwa retencja?

U dorosłych pacjentów jest inaczej – retencja zębów może trwać kilka lat lub nawet całe życie. Każda osoba rozpoczynająca leczenie ortodontyczne powinna być świadoma tego, że może znaleźć się w gronie pacjentów, którzy do końca życia będą korzystać ze stałego aparatu retencyjnego.

Ile czasu mija od pierwszej wizyty do założenia aparatu?

W przypadku większości rodzajów aparatów trwa to około 1-2 godzin.

Czy po zdjęciu aparatu zęby mogą się skrzywić?

Krzywienie się zębów po zdjęciu aparatu stałego jest dość częstym zjawiskiem. Dzieje się tak, ponieważ nie każdy pacjent jest świadomy konieczności stosowania retencji. Retencja to obowiązek po każdym leczeniu ortodontycznym, ponieważ bez niej zęby najprawdopodobniej wrócą do poprzedniego ułożenia.

Po jakim czasie przesuwają się zęby w aparacie?

Aparat na zęby „pracuje” przez całą dobę, dzięki czemu leczenie stosunkowo szybko przynosi rezultaty. Nie ma jednak co liczyć na to, że zęby wyprostują się w kilka miesięcy. Z uwagi na żmudne procesy zanikania i nawarstwiania tkanki kostnej w obrębie szczęki, cały proces prostowania zębów może trwać 2-3 lata.

Jak wyczyścić aparat retencyjny?

Zdejmowane aparaty retencyjne można czyścić pastą do zębów przed założeniem oraz po zdjęciu aparatu. Możesz również skorzystać z musującego środka czyszczącego. Stałe aparaty retencyjne można szczotkować oraz czyścić nicią dentystyczną.

Jaka retencja jest najlepsza?

Najmocniejszym zabezpieczeniem dobrego wyniku leczenia ortodontycznego jest podwójna retencja: stała a na to wykonana szyna termoformowalna.

Jak dbac o zęby po zdjęciu aparatu?

Oprócz standardowej higieny jamy ustnej, należy też oczywiście dbać o czystość samego aparatu – po wyjęciu z jamy ustnej należy umyć go pod strumieniem ciepłej wody, oczyścić przy pomocy osobnej szczoteczki, a także z wykorzystaniem specjalnych środków do mycia protez zębowych.

Co to jest retencja w ortodoncji?

Retencja to etap końcowy leczenia ortodontycznego polegający na stabilizacji uzyskanych efektów. Zmiany pozycji zębów podczas leczenia ortodontycznego destabilizują tkanki przyzębia (tkanki otaczające ząb). Przyzębie potrzebuj czasu na przebudowę i stabilizację po zdjęciu aparatu ortodontycznego.

Czy wymienia się drut w aparacie?

Łuki ortodontyczne (potocznie zwane drutami) odpowiedzialne są za odpowiednie przesuwanie zębów, W trakcie całego leczenia łuki wymieniane są zgodnie z potrzebami pacjenta. Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się od założenia cieniutkiego i elastycznego łuku.

Czy można zdjąć aparat ortodontyczny na jeden dzień?

Czy można ściągać aparat ortodontyczny na ślub? Zdejmowanie aparatu ortodontycznego na ślub jest możliwe, jednak należy zaznaczyć, że jego ponowne założenie powinno nastąpić możliwie jak najszybciej.

Czym można przeciąć drut od aparatu?

W normalnej sytuacji taką awarię usuwamy w gabinecie ortodontycznym i odradzam pacjentom samodzielne manipulacje. W ostateczności, tak jak teraz, pacjent, któremu ten drut bardzo już przeszkadza, po konsultacji ze swoim lekarzem może spróbować go odciąć cążkami lub włożyć pęsetą z powrotem w rurkę.

Czym przykleic zamek od aparatu?

Aparat stały jest przyklejony do zębów specjalnym klejem o dużej sile wiązania. Aby doszło do odklejenia zamka, konieczne jest użycie dużej siły. Powstaje ona podczas nagryzania bardzo twardych pokarmów lub przedmiotów (ołówek, długopis, paznokcie).