Ból piersi może obejmować obydwie piersi lub tylko jedną pierś, a czasem nawet jedynie jej mały fragment. W zależności od przyczyny bywa lekki, umiarkowany lub silny. Piersi mogą lekko pobolewać i wykazywać wrażliwość na dotyk, ale równie dobrze ból może być ciągły.

Kiedy piersi są wrazliwe?

Fizjologiczna bolesność piersi pojawia się przede wszystkim u dziewcząt w okresie dojrzewania płciowego. W tym okresie czasu ma ona związek z powiększeniem się tkanki gruczołowej piersi, jak również z bardzo dużą produkcją żeńskich hormonów płciowych.

Do jakiego lekarza udac się z bólem piersi?

Jeśli bóle piersi są niepokojące i występują nagle, należy udać się do ginekologa, który pomoże ustalić przyczynę bólu. Leczenie bólu piersi uzależnione jest od tego, czy bóle mają charakter cykliczny, czy niecykliczny. Należy również wziąć pod uwagę wiek pacjentki oraz historię choroby.

Czy od progesteronu bolą piersi?

Charakterystycznym objawem są też bolące piersi. Zarówno jedoczesny spadek stężenia estrogenów, jak i wzrost poziomu progesteronu i podwyższona prolaktyna, mogą doprowadzić do zatrzymania wody w tkance gruczołowej. W rezultacie piersi (lub tylko jedna pierś) stają się obrzmiałe, twarde i wrażliwe na dotyk.

Czy przed okresem może boleć tylko jedna pierś?

Wiele kobiet uskarża się na bóle piersi pojawiające się na kilka dni przed planowaną miesiączką. Mogą występować również bóle piersi w połowie cyklu. Jest to naturalna reakcja tkanki gruczołowej, która zaczyna zatrzymywać wodę pod wpływem gwałtownego spadku estrogenów i jednoczesnego wzrostu progesteronu.

Co oznacza ból z boku piersi?

Ból piersi po bokach, jeśli jest symetryczny (pojawia się w tym samym miejscu i w obu piersiach), gdy nie wyczuwa się żadnych zmian (guzków czy zgrubień), najpewniej jest pochodzenia hormonalnego. Ból cykliczny piersi jest związany z cyklem miesiączkowym. To konsekwencja zachodzących w organizmie zmian hormonalnych.