Czy encorton jest szkodliwy?

Oceń post

Niektórzy uważają, że encorton jest szkodliwy. Czy jest to prawda? A może są to tylko mity? Sprawdźmy to razem!

– Encorton to steryd anaboliczny, który działa silnie przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Jest często stosowany w leczeniu trądziku, atopowego zapalenia skóry (AZS) i łuszczycy. – Krótkotrwałe stosowanie encortonu na ogół nie jest obarczone negatywnymi skutkami w trakcie czy też po terapii. Natomiast długotrwałe stosowanie dużych dawek wiąże się z ryzykiem zahamowania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Może to prowadzić do poważnych problemów endokrynologicznych, takich jak cukrzyca lub niedoczynność tarczycy.

Czy lek Encorton to steryd?

Sterydy mają w swoim składzie chemicznym związek ~~który pomaga rozprowadzać tlen do komórek. Prednizon, który zawiera się w leku Encorton, pomoże ci uzupełnić poziom hemoglobiny oraz liczbę erytrocytów. Tak więc możemy powiedzieć, że steryd jest częściowym składnikiem tego leku.

Jak długo można brać encorton?

Encorton jest lekiem przeciwzapalnym o działaniu hormonalnym. Jest stosowany w chorobach układu pokarmowego, gdy dochodzi do zaostrzenia objawów. Nie zaleca się długotrwałego stosowania preparatu ze względu na możliwe skutki uboczne leku.

Czy encorton można brać wieczorem?

Podczas czytania ulotki można natknąć się na informację, że lek należy stosować raz dziennie, w godzinach porannych. Warto jednak sprawdzić, czy to oznacza, że nie można go przyjmować w innych porach dnia. Zgodnie z zaleceniami producenta „w celu zmniejszenia ryzyka zahamowania osi podwzgórze – przysadka – nadnercza” encorton należy stosować raz na dobę, w godzinach rannych. Jest to podyktowane faktem, że rano jest największe wydzielanie endogennych kortykosteroidów.

Czy sterydy osłabiają organizm?

W środowisku sportowym odpowiedź na to pytanie brzmi: „to zależy”. Niektórzy uważają, że sterydy pomagają zwiększyć siłę i wytrzymałość, ale ci sami ludzie przyznają, że organizm ma naturalne limity i przekraczanie ich wiąże się ze znacznymi konsekwencjami. Sterydy anaboliczno-androgenne (AAS) są syntetycznymi hormonami stosowanymi głównie w sporcie, które mają działanie podobne do testosteronu – naturalnego hormonu płciowego. Testosteron jest odpowiedzialny za rozwój i utrzymanie cech męskich takich jak głos, broda, czy włosy na torsie. AAS są sprzedawane legalnie tylko na receptę medyczną, a niewielka część z nich jest dostepna bez recepty np. w internecie. Zwykle można je spotkać pod nazwami handlowymi takimi jak „Dianabol” lub „Winstrol”. Sterydy maja również kilka innych, bardziej podstawowych funkcji niż budowa masy mięśniowej czy siły – regulują metabolizm tłuszczu i białek oraz poziom glukozy we krwi; mog�� też oddziaływać na układ hormonalny i nerwowy organizmu oraz powodować bezsenność lub inne problemy ze snem; zaburzać pracę nerek i w konsekwencji prowadzić do ich uszkodzenia; powodować problemy skórne oraz trudno gojace się ran; powodować problem z sercem – arytmia serca, nadciśnienie; bywaj ą też przyczyn „krwotoków miesiacychcyh” u kobiet oraz braku erekcji u m

Czy po Encortonie się tyje?

Encorton to steryd, który jest przepisywany w leczeniu astmy. Działa on poprzez zmniejszenie produkcji śluzu i swędzenia w nosie oraz zatkania nosa i kataru. Może również powodować zwiększenie masy ciała – działanie to jest możliwe po przyjęciu tabletek z jednego opakowania, jednak nie u każdego musi wystąpić. Jakie są inne skutki uboczne Encortonu? Oprócz tego, że może powodować tycie, lek ten może także prowadzić do biegunki, nudności, wymiotów i/lub zaparć. Innymi objawami mogą być również: bezsenność, depresja, nerwowość lub pobudzenie, kołatanie serca i/lub nadmierna potliwość. Jak przebiegają te działania niepożądane? Czasem trzeba odstawić lek Encorton ze względu na powikłania (np. utrata masy ciała poniżej minimimum) lub problemy ze snem albo bezsenności lub nerwowości – to mogą być oznaki stanu przedawkowania leku.

Jak się czujecie po encortonie?

Nie miałam większych problemów, ale znajoma czuła się jak zbity pies. Stwierdziłam, że muszę to napisać, ponieważ może ktoś się czuje podobnie. Wiem, że sama encorton nie boli i nie powoduje takich dolegliwości, ale przypuszczam, że winne są wszystkie te leki, które brałam wcześniej (m.in. sterydy). Niestety ze sterydami to już chyba taki „kwiatek”, że bez nich ani rusz… Faktem jest, że kilka dni po zakończeniu kuracji encortonem odczuwałam silne bóle stawów i mięśni – byłam cała spuchnięta i opuchnięta. Na szczęście po jakimś czasie dolegliwości ustąpiły i teraz czuję się o niebo lepiej niż wtedy.

Czy encorton działa przeciwbólowo?

Encorton jest silnym lekiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jakość życia pacjentów może się poprawić dzięki temu, że ból jest zmniejszony. Lekarze często polecają encorton w leczeniu bólu spowodowanego chorobami układu endokrynnego, przewodu pokarmowego, układu krwionośnego i nowotworami.

Jak odstawić encorton?

Leki z grupy kortykosteroidów takie jak encorton są hormonalnymi lekami stosowanymi w medycynie w celu obniżenia stanu zapalnego. Kortykosteroidy sztucznie dostarczają hormon kory nadnerczy, która ma unknown potencjał uzależniający. W przypadku ciężkiego stanu zapalnego lub przy długotrwałym leczeniu dużymi dawkami, odstawienie leku rozpoczyna się poprzez zmniejszenie o 1 mg miesięcznie. W przypadku krótkotrwałego leczenia o 2-5 mg co 2-7 dni. Prednizon podawany w dawce do 40 mg na dobę przez okres poniżej 7 dni można odstawić bez ryzyka blokady osi przysadka-nadnercza.

Komu pomogl encorton?

Encorton to tabletki, zalecane w leczeniu choroby Addisona, choroby Leśniowskiego-Crohna oraz ostrych schorzeniach alergicznych i kolagenozach. Zawiera on prednizon, lek z grupy glikokortykosteroidów, które oddziałujemy przeciwzapalnie, przeciwalergicznie oraz immunosupresyjne. Ma działanie mocno terapeutyczne i pomaga łagodzić objawy ciężkich dolegliwości.

Dorota Kowal

Cześć! Nazywam się Dorota i witaj w moim świecie, w którym piękno spotyka naukę. Od zawsze byłam zafascynowana tym, jak różnorodne składniki i formuły oddziałują na naszą skórę i ciało, nadając im blask i zdrowy wygląd. Moja pasja do kosmetyków rozpoczęła się już w młodym wieku, kiedy pierwszy raz zanurzyłam palce w kremie mojej mamy. Z czasem ta fascynacja przekształciła się w prawdziwe zamiłowanie do nauki o składnikach i ich działaniu. Lubię eksperymentować z nowymi produktami, a jeszcze bardziej cenię sobie zdobywanie wiedzy o tym, co naprawdę działa, a co to tylko chwilowa moda.

Dodaj komentarz