Odchudzanie to trudny proces, wymagający dużej motywacji i silnej woli. Warto jednak pamiętać, że odpowiednia dieta jest równie ważna, jeśli nie ważniejsza. Niestety, nie każdy jest świadomy tego, czego nie można jeść na diecie lekkostrawnej. Poniżej przedstawiamy 5 produktów, które powinny być wyeliminowane ze swojej diety.

Przede wszystkim nie można jeść potraw tłustych, ciężkostrawnych i bogatych w błonnik. Nie spożywa się również produktów wysoko przetworzonych, smażonych, pieczonych tradycyjnie, grillowanych, zapiekanych, odsmażanych czy z dodatkiem zasmażek. Jakich produktów lepiej unikać? W diecie lekkostrawnej szczególnie ważne jest unikanie pokarmów mocno przetworzonych i tłustych. Zaleca się natomiast używanie technik kulinarnych poprawiających strawność składników odżywczych, m.in. rozpulchniających i rozdrabniających produkty/potrawy.

Z czym kanapki lekkostrawne?

Według dietetyków najlepiej, żeby na kanapki lekkostrawne wybierać chude wędliny. Doskonałym pomysłem będzie również pasta jajeczna i warzywna oraz naturalny budyń i świeże mleko. Owocowe dżemy, powidła bez pestek czy inne przetworzone owoce są także dobre na kanapki.

Czy naleśniki są lekkostrawne?

Niestety nie. Są one zdecydowanie za tłuste, dlatego też nie powinno się ich jeść w przypadku chorób takich jak wrzody żołądka czy czynna choroba trzustki. Zamiast naleśników można natomiast spożywać kanapki z chleba razowego z lekkostrawnymi dodatkami, takimi jak np. ser biały, szynka czy owsianka.

Czy jajecznica jest lekko strawna?

Zdecydowanie tak. Jajecznica jest bardzo często spożywanym posiłkiem, szczególnie jako danie śniadaniowe. Obecność tej potrawy w diecie lekkostrawnej jest uwzględniana ze względu na składniki odżywcze zawarte w jajkach. Są źródłem pełnowartościowego białka, które organizm ludzki łatwo przyswaja. Białko to budulec mięśni, dlatego warto je spożywać przed treningiem. Ponadto jajka zawierają witaminę A, E i K oraz minerały: selen, fosfor i żelazo.

Czy jajko jest lekko strawne?

Tak, ale nie we wszystkich formach. Najczęściej zaleca się spożywanie omletów, jajek sadzonych i na miękko.

Czy zupa pomidorowa jest lekko strawna?

Tak, jest lekka i łatwa do strawienia. Czy jest niskokaloryczna? Tak, chociaż ma ona odrobinę kalorii, ale są one bardzo dobrze strawne i pomagają spalić tłuszcz. Czy zupa pomidorowa jest bogata w witaminy? Dostarcza wiele witamin, w tym witaminę A, która pomaga utrzymać zdrowie skóry i oczu oraz witaminę C, która jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i stawów.

Czy ziemniaki są lekkostrawne?

Są one łatwe do przyswajania i mają niewiele kalorii. W ziemniakach jest zaledwie 77 kcal w 100 g.

Jakie słodycze można jeść na diecie lekkostrawnej?

Przede wszystkim te, które nie zawierają dużo tłuszczu i białka. Dobrym wyborem są więc przetwory owocowe, kompoty, galaretki czy dżemy bez pestek. Najlepiej jeść je w formie deseru lub dodatku do posiłków. Dodatkowo warto sięgać po łagodne przyprawy, takie jak sól, sok z cytryny, tymianek, majeranek, bazylia, rozmaryn, wanilia czy cynamon.