Leki na zatokowy ból głowy Są to leki przeciwobrzękowe zapuszczane do nosa i dostępne na ogół bez recepty, syropy wykrztuśne mające rozrzedzić gęstą wydzielinę w zatokach a także płucach, często bowiem spływa ona po gardle oraz kortykosteroidy dostępne na receptę i zmniejszające stan zapalny w zatokach.

Dlaczego boli głowa przy zatokach?

Zapalenie zatok a ból głowy W efekcie w zatokach zaczyna zbierać się wydzielina, a powietrze, które nie może się z nich swobodnie wydostawać, zaczyna naciskać na ich ściany. Błona śluzowa zatok przynosowych jest silnie unerwiona, dlatego pacjent odczuwa dyskomfort bądź dolegliwości bólowe – tłumaczy dr n. med.

Czy przy zapaleniu zatok boli głowa?

W wyniku zakażenia zatok nadmiar wydzieliny nie znajduje ujścia i gromadzi się, co powoduje charakterystyczny ból głowy: odczuwany mocniej z rana i w pozycji leżącej oraz kiedy się pochylamy, unosimy głowę lub też następuje szybka zmiana temperatury.

Jak dlugo trwa ból zatok?

Zapalenie zatok trwa od 3-4 tygodni (ostre zapalenie zatok) do ok. 8 tygodni. Jeśli zapalenie utrzymuje się dłużej – mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem zatok.

W którym miejscu boli głowa od zatok?

– Ból odczuwany jako „zatokowy ból głowy” lokalizowany jest głównie w okolicy twarzy. Jego dokładne umiejscowienie zależy jednak od tego, w której zatoce rozwija się proces zapalny. W przypadku zatok przynosowych ból odczuwany jest szczególnie w obrębie policzków, zębów, oczu a także czoła.

Czy od zatok może boleć głowa z tyłu?

Zapalenie zatoki klinowej – pojawia się ból głowy w skroni, ból z tyłu głowy, który często promieniuje do policzka i ucha.

Co boli przy zatokach?

Umiejscowienie bólu wywołanego uciskiem często pozwala określić, w których zatokach rozwinął się stan zapalny wywołany przeziębieniem. Na przykład ból w okolicy czoła i oczu sugeruje zapalenie zatok czołowych. Ból skupiony wokół szczęki lub policzków oznacza prawdopodobnie zapalenie zatok szczękowych.